biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2009-Raportul Preotului Paroh

VIAŢA CREŞTINĂ

2009– NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2009 ) – VOL. 52, ISSUE 1-3

Procesul Verbal al Sedintei Consiliului Parohial

Duminica 14 Septembrie 2008

Duminica 14 Septembrie 2008 (Praznicul Inaltarii Sfintei Cruci), la sfarsitul Sfintei Liturghii, si masa ocazionala, s-a tinut, in Sfanta Biserica, Sedinta trimestriala a Consiliului Parohial

Sedinta, care s-a inceput in jurul orelor 1:20 pm, cu participarea a 19 membri, s-a desfasurat dupa urmatorul program:

Rugaciunea de Invocarea - Preotul Paroh a rostit Rugaciunea de Invocare la inceperea sedintei, si a rugat membrii consiliului ca sa participe la o rugaciune de insanatosire a Epitropului Bisericii noastre, dl Vasile Rotaru, care se afla in spital.

Urmeaza apelul nominal, si aprobarea agendei (s-a aprobat agenda de lucru)

Rapoarte:

Preotul Paroh – Parintele Paroh a raportat asupra:

•  Activitatilor sacerdotale si liturgice în:

•  Postul Mare si Sfintele Pasti

•  Hram, si pana în prezent.

•  Revista Viata Crestina – A fost editata si expediata tuturor membrilor comunitatii noastre, inscrisi pe listele de contact (membri, si ne-membri ai parohiei noastre).

Epitropie/Casierie (Dl Vasile Rotaru este in spital)

Intrucat Epitropul I al parohiei, Dl Vasile Rotaru se gaseste in spital, in aceasta zi, tot parintele paroh ofera un succinct raport asupra activitatilor Epitropiei, incepand cu Postul Mare, si pana la Rusalii (Hramul Bisericii), astfel:

•  Programul de pledge 2008;

•  Raportul financiar de Sfintele Pasti (Raportul Casierei parohiei)

•  Raportul financiar Banchetul pascal (Raportul Casierei parohiei)

•  Raportul financiar Banchetul Hramului (Raportul Casierei parohiei)

•  Balanta Contului Curent / Checking Account, la 14 Septembrie 2008 - Balanta: $ 31,953.96

Reuniunea Doamnelor

Presedinta Reuniunii, dna Getta Jercan, a raportat in detaliu, asupra activitatilor Reuniunii Doamnelor, incepand cu Postul Pastilor; Saptamana Mare, Banchetul de Pasti si Hramul Bisericii:

•  Masa de Florii, oferita de familia Vasile Rotaru si familie fiicei, Mariana Cadia

•  Pregatirea si curatirea Bisericii pentru Sfintele Pasti si Hram

•  Proiectul “Sf. Mormant” (colecta flori, pregatirea baldachinului in Vinerea Mare)

•  Banchetul de Pasti

•  Banchetul de Hram

•  Mese ocazionale, mese la geam, mese de pomenire (parastase), etc.

Comitetul de Constructii

Dnul Constantin Jercan (chairman-ul Comitetului de Constructii), Dl Constantin Ciocan (responsabilul Comitetului de Intretinere) si doamna Ecaterina Livia Literat (presedinta Consiliului parohial) au prezentat rapoarte privind:

•  Vacantarea apartamentului #B, reparatii, inchiriere, etc. (Dl Constantin Ciocan)

•  Inlocuirea acoperisului casei parohiale (partea vestica) reparatii la terasa (Dl Constantin Ciocan)

•  Repartatii la acoperisul salii mici si finisarea parcarii (Dl Constantin Jercan, si parintele paroh)

•  Scrisoare catre IPS Arhiepiscop Nathaniel in legatura cu statutul proiectului de constructie (au raportat Dna Ecaterina Livia Literat si Dl Constantin Jercan). Consiliul parohial a hotarat ca respectiva scrisoare sa fie tiparita si in Revista “Viata Crestina”, inainte de sfarsitul anului 2008.

•  Platirea balantei de $ 2,138.25 catre compania de avocati “Holme, Roberts & Owen LLC”, din Fondul de Constructie

Activitati viitoare : S-au discutat, in mare, organizarea activitatilor parohiale legate de “Ziua Recunostintei” (Thanksgiving), Colinda, Colindatori, “Revelionul” 2008/2009; mentionandu-se faptul ca Oficiul Parohial, Conducerea Consiliului, si a Reuniunii Doamnelor, au toata autoritatea de a organiza viitoarele activitati parohiale, care urmeaza a se tipari si in Revista “Viata Crestina”.

Felicitari:

Consiliul Parohial a exprimat sincere felicitari familiilor Gabriel Vamvulescu, Marian Serban si Paul Mantea (membrii ai parohiei, si ai consiliului parochial), la primirea resedintei (Green Card) in Statele Unite.

Diverse, si inchiderea sedintei (rugaciunea de închidere)

Epuizandu-se toate subiectele de pe agenda, presedinta declara sedinta inchisa, in jurul orelor 3:15 pm, si roaga pe parintele paroh sa rosteasca Rugaciunea de incheiere a Sedintei.

In numele Consiliului:

Livia-Ecaterina Literat & Marcela-Dora Serban