biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2009-Indatoririle nasilor la Botez

VIAŢA CREŞTINĂ

2009 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2009 ) – VOL. 52, ISSUE 1-3

Indatoririle nasilor la Botez

Intrebare:

Mi se pare o responsabilitate mare sa botez un copil, ma emotioneaza ideea asta, de aceea vreau sa fac totul perfect, dar nu stiu ce indatoriri au nasii de botez, de aceea, va rog sa ma ajutati - ce trebuie sa stim in legatura cu botezul? ce sa cumparam, ce obiceiuri sunt legate de ceremonial..., orice mi-ar putea fi de ajutor ?

Raspuns:

Parintii vor aduce a copie a certificatului de nastere a pruncului

Iata, pe scurt, indatoririle nasilor:

Nasii sa fie crestini, membri traitori ai Bisericii Ortodoxe
Donatia la Biserica, pentru Taina Botezului, o fac nasii.
Nasii trebuie sa cumpere:

1. Hainute, de la piele pana la costumas (mai multe body-uri, costumase, bluzite, pantalonasi, jucarii, paturici, crasma si scutecele, etc). Crasma este panza in care nasa primeste copilul atunci cand preotul il scoate din cazan, dupa Botez.

2. O pereche de ghetute

3. O lumanare impodobita cu flori.

4. Doua (2 prosoape si un sapun)

5. Cruciulite de botez (marturii), pentru toti participantii la botez - cruciulite ornate cu siretel (culoare in functie de copil)

La biserica, in timpul slujbei - nasii raspund preotului in locul copilului:
"Te lepezi de satan? Ma lepad! / Te-ai unit cu Hristos? TU-M-am unit cu Hristos! de 3 ori".

Apoi CITIREA CREZULUI.

Nasa va dezbraca pe copil, cand ii va spune preotul, apoi preotul o sa il boteze, si nasa il va primi pe pruncul botezat pe crasma (prosopul mare).

La rugaciuni nasa va tine copilul in brate, iar lumanarea va fi tinuta de nas.

Dupa botez, nasa inveleste copilul, si'l va aseza pe masa special amenajata.
Preotul va veni apoi sa il unga cu Sfantul Mir, sa tunda putin din perisorul pruncului, si dupa botez, nasa il va imbraca pe prunc in hainutele tale.

La final, pruncul va fi impartasit. Nasa va tine in brate pruncul, iar nasul va tine lumanarea.

Dupa impartasanie, preotul va inchina pruncul la incoanele din fata iconostasului (daca pruncul este fetita).

Daca este baietel preotul il inchina, nu numai in fata icoanelor din iconostas, ci il baga spre inchinaciune si in Sfantul Altar.

Traditii legate de Botez:

La miezul noptii sau cum se stabileste de comun acord (parintii si nasii), pruncul va si scaldat. Scaldatoarea este o baita pe care o fac nasii pruncului botezat intr-o cadita. Apa de la scaldatoare se va arunca la radacina unui pom fructifer sau alt copac - sa creasca mare, drept si sa rodeasca.

INSA, indatorirea cea mai mare a nasilor este ca sa creasca pruncul in credinta ortodoxa, aducandu'l cu regularitate la Sfanta Biserica.

Apasati aici a cunoaste mai multe despre Sf. Botez.

Daca aveti si alte intrebari, contactati preotul.