biserica.org:compendium:articole:viata crestina:2009 Holy Lent, Easter Services


 

VIAŢA CREŞTINĂ

2009– NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2009 ) – VOL. 52, ISSUE 1-3

Programul Slujbelor Bisericesti din Postul Mare, Sfintele Pasti, si pana la Rusalii

1. Postul Mare pana in Duminica Floriilor

(1 Martie – 11 Aprilie 2009)  

 

În fiecare duminica:

 

•  Slujba Utreniei, orele 9:00 am

•  Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

In fiecare Vineri , orele 10:00 am

 

•  Sf. Liturghie a Darurilor Mai'Inainte Sfintite

 

În fiecare Sâmbata (cu exceptia Saptamânii Patimilor)

 

•  Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

•  Parastasele de Obste, orele 11:00 am

•  Alte parastase, la cerere, la biserica, cimitir sau acasa.

 

Spovedanii în Biserica

Ghid de spovedanie si Impartasanie (click here)

•  În fiecare Vinere inainte si dupa Sfânta Liturghie a Darurilor Mai Înainte Sfintite

•  În fiecare Sâmbata, înainte si dupa Sfintele Slujbe

•  În fiecare Duminica între orele 9:00-9:45 am, si dupa Sfintele Slujbe

 

2. Programul Slujbelor din Saptamana Mare, Sfintele Pasti, Duminica Tomii

 

Luna lui Aprilie 2009

 

11 S Ierarh Calinic dela Cernica (Sâmbãta lui Lazãr )

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

· Împartasirea copiilor

· Parastase de Obste, orele 11: 15 am ;

· Pregãtirea salciilor (curatenie generala în biserica).

 

12 D (+) Intrarea Domnului în Ierusalim. Sf. Sava dela Buzau - Dezlegare la peste

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

· Masa de peste (IMO Vasile si Florica Rotaru)

· Bake si Boutique Sale

 

13 L  Sf. Ap. din cei 70: Aristarh, Pud si Trofim

(Începe Saptamana Patimilor)

(În tot timpul saptamânii Sfintelor Patimi parintele va vizita si împartasi vârstnicii si bolnavii din comunitate).

 

15 M Sf. Ap. din cei 70: Aristarh, Pud si Trofim

· Sf. Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur, orele 10:00 am

· Denie/Slujba Sfântului Maslu (orele 6:30 pm)

· Spovedanii la sfârsitul slujbei de seara

 

16 J Joia Mare. Sf. Mc. fecioare Agapia, Irina si Hionia

· Sf. Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, orele 10:00 am

· Împartasirea copiilor/ Sfintirea Pastilor

· Denie/Slujba celor 12 Sfinte Evanghelii (orele 6:30 pm)

· Spovedanii la sfârsitul slujbei de seara

 

17 V Vinerea Mare. Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei

· Pregatirea Sfântului Mormânt, orele 8:00 am

· Slujba Ceasurilor Împaratesti/

- Vecernia cea Mare (scoaterea Sf. Mormânt), orele 2:30 pm.

· Slujba Prohodului/ procesiunea înconjurarii Bisericii, (orele 6:30 pm)

· Spovedanii la sfârsitul slujbei de seara

 

18 S Sâmbãta Mare. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul

· Sf. Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, orele 10:00 am

· Spovedanii la începutul slujbei (orele 8:00-10:00 am)

· Împartasirea copiilor/Pregatirea Pastilor

 

19 D - Duminica Sfintei Învieri - (+) Invierea Domnului

· Slujba Sfintei Învieri, la 12 Noaptea (Sâmbata Mare), în curtea Bisericii

· Sfânta Liturghie Pascala, în continuarea procesiunii, orele 1:00 am.

· Agapa frateasca, la finele Sfintei Liturghii (orele 3:00 am).

· Orele 12:00 (pranz) - Slujba celei de a Doua Învieri/ Vecernia Mare, cu citirea Sfintei Evanghelii în mai multe limbi straine.

 

20 L Începe Sãptãmâna Luminatã. (Sfintele Paste). †) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Cuv. Teodor Trihina

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

21 M (Sfintele Paste). Sf. Sfintit Mc. Ianuarie

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

23 J †) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtatorul de biruinta

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

24 V + Izvorul Tãmãduirii. Aducerea Moastelor Sf. Atanasie cel Mare

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

· Sfintirea Aghesmei celei Mari

 

26 D Sf. Mc. Vasile, Ep. Amasiei (a Sf. Ap. Toma)

( Duminica a 2-a dupa Pasti)

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

· Sedinta consiliului parohial

 

3. Din Duminica Tomii pana la Hram (Rusalii)

Luna lui Mai 2009

 

3 D - Duminica a 3-a dupa Pasti (a Mironositelor). Sf. Mc. Timotei si sotia sa Mavra

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

10 Mai - Duminica a 4-a dupa Pasti (a Slabanogului). Sf. Ap. Simon Zilotul

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

. Ziua mamei, Independenta Romaniei, Monarhia (10 Mai, Te-Deum).

· Masa si program

 

18 D - Duminica a V-a dupa Pasti (a Samarinencii) Sf. Ap. Andronic; Sf. Iunia

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

21 J - Praznuirea Sfintilor Imparati Constantin si Elena

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

24 D - Duminica a VI-a dupa Pasti (a Orbului din nastere)

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

28 J (+) Inaltarea Domnului (Ziua Eroilor)

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

31 D - Duminica a VII-a dupa Pasti (a Sf. Parinti de la Sinodul I Ecumenic)

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

Luna lui Iunie 2008

 

7 D - Duminica a VIII-a dupa Pasti (Duminica Rusaliilor, a Cincizecimii);

HRAMUL BISERICII NOASTRE

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

. Fotografii Solia 2010, Ziua Tatilor

· Banchet (vom anunta ulterior programul complet al Hramului)

 

8 L (+) Sfanta Treime - Rusaliile.

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

14 D - Sf. Prooroc Elisei - (Lasatul secului)

. Sf. Liturghie, orele 10:00 am

 

15 L (Inceputul Postului Sf. Petru si Pavel)

 

21 Duminica a II-a dupa Rusalii (Chemarea primilor Apostoli)

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

24 M (†) Nasterea Sf. Ioan Botezatorul (Sânzienele)

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

28 Duminica a III-a dupa Rusalii (Despre grijile vietii)

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

29 L +) Sf. Apostoli Petru si Pavel

· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 

Luna lui Iulie 2008

 

5 D - Duminica a IV-a dupa Rusalii (a Sf. Parinti de la Sinodul IV Ecumenic; Vindecarea slugii sutasului)

(Sfânta Liturghie, oficiaza Parintele Virgil Anton; parintele paroh se va afla la Congresul Episcopiei - Congresul: 3-5 iulie, 2009)


Home