biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2010 - Diverse

VIAŢA CREŞTINĂ

2010 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2010) – VOL. 53, ISSUE 1-3

Stiri diverse (din comunitate)

Părintele Virgil Anton, noul preot al Bisericii “Sf. Arhangheli” din Palm Springs, CA

Începând dela data de 19 decembrie 2009, Părintele Virgil Anton, fostul asistent al parohiei noastre, a fost numit preot paroh al parohiei “Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gabriil”, din Palm Spring, California.
Îi adresăm mult succes, şi pastoraţie binecuvântată în noua misiune.

Părintele Virgil a slujit VOLUNTAR parohia “Sf. Treime”, mai mult de 10 ani, fapt pentru care, parintele paroh, protopopul Constantin Alecse, şi enoriaşii bisericii, îi vor rămâne de’a pururi recunoscători.
Mulţumim din suflet părinte Virgil!, şi mult succes în noua misiune!

Vizita Părintelui Protopop Petru Vamvulescu

.........
  Ziua Sfintelor Pasti 2009: (in fotografie, dela stanga la dreapta): dl Catalin Ghenea, Consulul General al Romaniei la Los Angeles; parintele Petru Vamvulescu, pr. Constantin Alecse, Zachary Vahab si Christian Vahab

Părintele Petru Vamvulescu (tatăl ipodiaconului Gabriel Vamvulescu, cantorul I al parohiei “Sf. Treime” din Los Angeles, Ca), a vizitat, şi slujit, în parohia noastră, de două ori în timpul anului 2009, şi anume:

În postul Mare al Sfintelor Paşti, şi la Praznicul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, şi

În Sfântul Post, şi la Praznicul Crăciunului (mergând, dimpreună cu părintele paroh, şi grupul de colindători, la casele credincioşilor parohiei, cu tradiţionala Colindă). Părintele a susţinut, dimpreună cu fiul său, ipodiaconul Gabriel Vamvulescu, programul tradiţional de Colinde de Craciun.

Multumiri voluntarilor ce au ajutat la expedierea revistei “Viata Crestină”

Dorim ca să mulţumim din tot sufletul tuturor enoriaşilor care ne-au ajutat, în luna lui decembrie a expedia revista Viata Crerştina. Ajutorul lor este mult apreciat.

Multumiri voluntarilor ce au vopsit biserica

Înainte de praznicul Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, un grup de voluntari, au ajutat la pregătirea spaţiului, pentru vopsirea bisericii, şi curaţenia generală a obiectelor sfinte din Sfânta Biserică.

De asemenea pururea recunoştinţă familiei Nini Pascalini, şi administratorilor Yolanda Cojocneanu pentru donaţia lor, echipa de vopsitori ai companiei, care au efectual reparaţiile, au pregatit terenul, şi au vopsit Sfanta Biserică. Calitate: Excepţionala!. Mulţumiri.

Boboteaza, Sfinţirea Caselor (multumiri dlui prof. Dumitru Turlacu, si dlui Ion Anton, care l’au însoţiţ pe părintele paroh cu Boboteaza)

La praznicul Bobotezei, părintele paroh, însoţit de dl prof. Dumitru Turlacu, a încercat să viziteze multe din locuinţele enoriaşilor parohiei noastre, cu ocazia Praznicului Sfintei Bobotezi. Celora cărăra ne-au primit cu bucurie: Vă mulţumim!. Pe cei pe care nu am reuşit să-i vizităm, le cerem cuvenite iertare.

DESFIINTAREA CAPELEI/REMODELAREA LOCASULUI ÎNTR-UN APARTAMENT PAROHIAL

În urma transferului părintelui Virgil Anton la parohia “Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” (în autoritatea de “preot paroh”), ]n Palm Spring, California, a devenit evidentă necesitatea încetării capelei parohiale de Limba Engleza, în cadrul parohiei nostre.

Ca atare, la adunarea generală parohială, s-a decis (şi consiliul parohial din 28 februarie 2010, a ratificat), hotarârea de desfiinţare a capelei, şi transformarea spaţiului locativ într-un apartament locuibil, urmând a fi închiriat, potrivit normelor de închiriere (aplicaţie convenţionala, pentru romani, şi ne-romani), transmise direct (e-mail, 1st class, sau alte mijloace de expediţie convenţională), direct la administratori: (adresa de mai sus a bisericii).

Lucrările de remodelare au fost efectuate de catre dl Ion Ciceu, în mod voluntar. Îi mulţumim din tot sufletul.

Taiatul vitei,
Mulţumiri prof. Dumitru Turlacu

Domnule Prof. Turlacu! Nu am crezut că în România, una dintre calificările profesorului de matematici, de Liceu, trebuie să fie şi expertiza Tăiatului viei. Din suflet vă mulţumim.

Curatenie generala in curtea bisericii,
Mulţumiri dlui Ion Anton

La şedinţa consiliului parohial din 28 februarie 2010, dl Ion Anton a propus consiliului mai multe proiecte, care - înfăptuindu-se - pot face parohia mai atractivă enoriaşilor, şi vizitatorilor din afară.
Astfel, domnia sa a facut aluzie la aspectul estetic al proprietăţilor parohiei. Fiind-ui acceptată propunerea, dl Anton s-a luat de treba fizică - astfel ca “Parohia” - pare, asa cum pare astazi. Va multumim din suflet dle Anton pentru prestaţia fizică depusă. Suntem convinşi că exemplul Dvoastră va fi urmat dr către mulţi dintre cititorii revistei noastre.

Maşina de fotocopiet - un nou contract avantajos parohiei

Întrucât anul acesta a expirat contractul privind maşina de fotocopiere a parohiei (şi întreţinerea ei), Consiliul parohial a re-negociat vechiul contract, obţinând astfel avantajul de a obţine, din partea companiei proprietare un nou contract, fara cheltuială de întreţinere, a unei noi maşi de fotocopiat.