biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2010 - IMO Adrian Ciocan

VIAŢA CREŞTINĂ

2010 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2010) – VOL. 53, ISSUE 1-3

IMO ADRIAN CIOCAN

Video-clip: (pentru vizionarea video-clipului, apasati aici, sau pe fotografia de mai sus).

Era într-o zi de sâmbătă, mai precis, în ziua de 30 ianuarie 2010, când se oficia parastasul de 9 luni IMO mamei Anica Alexe, când familia Constantin şi Paulina Ciocan au primit vestea şocantă a decesului fiului lor, care era căsătorit în România, Adrian Ciocan.

Adrian avea numai 42 de ani. Petrecuse mai mulţi ani în America, alături de părinţi. În 2005 s-a hotărât să se întoarcă în România, unde trăia Nuţi, aleasa sufletului său, pe care, cu 3 ani în urmă a luat-o de soţie.

La nunta lui Adrian participaseră şi Mama Anica, bunica răposatului, la a cărei pomenire de 9 luni, familia Constantin şi Paulina Ciocan, avea să primească vestea tristă a decesului fiului lor, Adrian.

Adi, aşa cum îl alinta familia, îşi făcuse un rost în viaţă. Lucra la Bucureşti, unde şi locuia. Lucra dimpreună cu nepoţii săi din partea tatălui, şi cu unchii Pavel şi Mihai.

În America lucraseră ani de-a rândul cu tatăl său, Constantin Ciocan, la compania familiei de aer-condiţionat “Hammer C & P”. Era cunoscut de către foarte mulţi romani din California, fiindcă lucraseră alături de tatăl său, în casele multor co-naţionali.

Lucrările de întretinere ale bisericii Sfânta Treime din Los Angeles erau asigurate, prompt şi cu mult profesionalism, de către Adrian.

Avea un zâmbet caracteristic, şi o personalitate aparte.

În România, lucrând pe şantier, într-un sezon ploios, a făcut o pleumonie, care l-a şi aruncat în sălile spitalului. Dorinţa sa ultimă a fost să-şi revadă părinţii pentru ultima oară. Nu a mai apucat, fiindcă Dumnezeu a hotărât altfel. A fost prohodit în ziua de 4 februarie crt., şi înhumat într-un cimitir din Bucureşti.

Să-i fie ţărâna uşoară, iar familiei îndoliate (Constantin si Paulina Ciocan, soţiei Nuţi, familia sorei Liliana, si familiei unchiului, Părintele Constantin Alecse, condoleanţele noastre).
Dumnezeu să-l ierte, şi să-l odihnească în corturile drepţilor. Să-i fie în veci pomenirea! Dumnezeu să-l ierte!