biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2010 - Tribut Memoriei lui Constantin Jercan

VIAŢA CREŞTINĂ

2010 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2010) – VOL. 53, ISSUE 1-3

IMO Constantin Jercan

Video-clip (apasati aici, sau pe fotografia de mai sus)

Nascut in Silisteni-Costeşti, judeţul Argeş, România, în 1944, din parinti ortodocsi Petre si Elena Jercan, Constantin a absolvit şcoală primara si elementară din localitatea Homoraciu, lângă Teleajen (Ploiesti).

Dupa aceea, si-a continuat educaţia sa la un liceu theoretic din Ploiesti. Deşi si-a trait anii tinereţii sale în timpul erei comuniste, când totul era “omul de rand" era conditionat intru toate, Constantin a fost fascinat de economia de piaţă liberă, practicata numai in societatea capitalistă, de aceea a decis sa-si continue studiile de specialitate la Liceul Comercial din Ploiesti, de unde a absolvit cu Diploma in "Afaceri, Manageriat si Comert", ceeace avea să-i permită sa lucraze cu succes în acest domeniu, pentru Piaţa Comerţului din Ploiesti (până în 1982, când a emigrat în SUA), dar I-a oferit si cunostintele utile a continua, domeniul acesta al comertului de piata libera, si dupa venirea lui in Statele Unite, pana cand a trecut la Domnul, la inceputul anului 2010.

Datorita persecutiilor suportate de părinţii lui de catre regimul comunist din România, Constantin Jercan a decis sa emigreze în America la începutul anului 1981.
Dupa un an de asteptari, deci un an mai târziu (în 1982), Constantin, sotia sa Getta (nascuta Constantinescu), precum şi cei 2 copiii ai sai, născuti în România, au emigrat in State, la parintii sai, stabiliti mai inainte în Minneapolis, Minnesotta (prin procesul de reîntregire a familie), unde au locuit numai cateva luni, iar spre finele anului 1982, stabilindu-se permanent în Los Angeles, California.

Ajungând în Los Angeles, pe langa ingajarea intr-un loc de muncă regulat, în domeniul constructiilor, în timpul zilei, Constantin si-a continuat studiile sale, la o scoala profesionala, de seara, obţinandu-si Licenta în Comert, Imobiliare, si Management.
Constantin şi sotia sa Getta au lucrat timp de peste 20 de ani la Firma "Stanley Management", o mare companie din California de Sud, supraveghind, si administrand mai multe proprietăţi ale Companiei, în California de Sud.

Sosind în California, în acelaşi timp, atunci când a sosit in California si preotul Constantin Alecse, fiind numit drept paroh al Bisericii Ortodoxe Romane Sfânta Treime din Los Angeles, Constantin Jercan şi familia sa a devenit membru al bisericii pastorite de parintele Alecse, cu dorinţa de a ajuta, din toate punctele de vedere la propasirea numitei biserici.

Din 1982, până în prezent, Constantin Jercan (secondat de sotia sa Getta), a sprijinit, cu si fara timp, sfanta biserică, atât personal cât şi material, îndeplinind diverse functii administrative cum ar fi: membru al Consiliului Parohial, preşedinte al consiliul de administraţie, preşedinte al proiectului de construcţie; (în timp ce soţia sa, Getta, a ocupat roluri principale în Consiliu, dar si Reuniunea Doamnelor: secretara, controloare, presedinta – timp de multi ani -, coordonatoarea meselor si banchetelor festive, mese lunare, proiectele speciale", etc )

La 4 februarie 2010 Constantin Jercan a trecut la Domnul.

Slujba Saracustei: Vineri seara 19 februarie 2010; - În prezenţa a peste 100 de participanţi, Vineri seara 19 februarie 2010, a avut loc slujba stâlpilor, sau tradiţionala slujbă a priveghii (saracusta), oficiată de preotul paroh, secondat de ipod. Gabriel Vamvulescu şi cantorii bisericii.

Panegirice: Copiii si îndurerata vaduvă a raposatului: Michael, George, Catalin si Getta; Fraţii Nicoleta si Nick (din Minesota); Familia proprietarilor afacerii: Paul and Windy; Parohul: Protopop Constantin Alecse.

Înmormântarea: Slujba Înmormântării a fost oficiată, Sâmbătă, Februarie 20, 2010, tot în biserica Sf. Treime, de către preotul paroh, protopopul Constantin Alecse, asistat de către cantori.

Panegirice: Nepoţii: Benny si Loraine; Paul Mantea (nepot), în numele familiei din Ploieşti, Ion Anton (epitrop I), Livia E. Literat (prietena de familie, şi colaboratoare); Marian Serban (preşedintele consiliului); Parintele Protopop Constantin Alecse. Înhumarea a avut loc la cimitirul Forest Lawn, Hollywood Hills, iar pomana, s-a servit în sala parohiei. Dumnezeu să-l ierte! - Memory Eternal!