biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2010 - Raportul Presedintei Reuniunii Doamnelor

VIAŢA CREŞTINĂ

2010 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2010 ) – VOL. 53, ISSUE 1-3

Raportul Presedintei Reuniunii Doamnelor

- activitatile parohiale 2009 -

(adunarea generala din 7 FEBRUARIE 2010)

Avand onoarea de a reprezenta Reuniunea de Doamne in calitate de Presedinta, as dori sa fac un scurt bilant al activitatilor desfasurate de-a lungul anului 2009.  La şedinţa anuală a reuniunii din 8 februarie 2009, s-au ales funcţionarele noului comitet:

Ca in fiecare an, Reuniunea de Doamne poarta un rol important in viata spirituala si sociala a comunitatii noastre.

Incepand cu participarea la slujbele religioase, curatirea darurilor sfinte din altar si a celorlalte obiecte religioase din biserica, pregatirea si impodobirea Mormantului Sfant, a Banchetului de Paste, mesele pregatite si donate duminicile la geam – prin prezenta neobosita a unui grup restrans de doamne reprezentand Reuniunea, a adus un aport important in cadrul comunitatii noastre. Comitetul Reuniunii Doamnelor, si domnisoarele din comunitatea noastra, au cautat – fara prea mult success - ca sa înscrie în Reuniune cat mai multe personae, astfel ca sa poata sprijini efectiv proiectele Bisericii. Membria la Reuniune este de numai : $ 20.00 anual. Apelul ramane deschis si in timpul anului 2009. Va  multumim în anticipatie.

Bake si Boutique Sales

Reuniunea de Doamne anunta Bake si Boutique Sale, în duminica Floriilor 12 Aprilie 2009

Avem nevoie de ajutorul tuturor membrilor si sprijinitorilor parohiei noastre a aduce donatii financiare, obiecte de artizanat (noi), si preparate culinare pentru acest proiect.

Colecta de flori pentru decorarea Sfântului Mormânt in Vinerea Patimilor

Multumim tuturor credinciosilor bisericii noastre care, asijderea anilor trecuti si-au dovedit si in anul 2009 generozitatea lor la colecta de cumparare de flori pentru decorarea Sfântului Mormânt. In numele Reuniunii Doamnelor, dna Livia-Ecateriana Literat, ajutata de dna Elena Popa, prezente la biserica în fiecare duminica, au stat la dispozitia credinciosilor, acceptând cu recunostinta donatiile oferite.

Agapa de Pasti

In noaptea Sfintei Invieri, la sfârsitul Liturghiei, Reuniunea Doamnelor a oferit traditionala Agapa de Pasti.

De Craciun: Bake & Boutique Sale (Duminica 21 decembrie)

Doamnele Reuniunii au organizat Duminica 20 decembrie, dupa Sf. Liturghie, un Bake si Boutique Sale, unul dintre proiectele anuale ale Auxiliarei. Multumim tuturor celor care, dupa posibilitate, au oferit preparate culinare, obiecte de artizanat, si decoratii de Craciun, la numita activitate.

Cârnati de casa si sarmale romanesti

Deliciosii cârnati de casa, si sarmalele romanesti, proaspeti, pregatiti de harnicele gospodine ale Reuniunii Doamnelor, au fost de vanzare, in comunitate, intre 15 Decembrie 2009, si pâna la Boboteaza 2009. Multumim tuturor ostenitorilor.

Ofrande in Ziua de Craciun

Reuniunea Doamnelor doreste sa multumeasca tuturor credinciosilor care au servit ofrande în Ziua de Craciun înainte programului de Colinde. Multe personae au adus preparate culinare traditionale: carnati,  sarmale, pregatite special pentru comunitate la sarbatorile Craciunului.

De obicei in raportul anual prezentam numele celor ce au participat prin donatii financiare, prin participare fizica, prin donatii de obiecte, dar anul acesta am decis sa nu mai fac acest lucru; Parintele Constantin Alecse a prezentat detaliat in revista Viata Crestina activitatile si numele celor care au fost alaturi de noi, au facut donatii materiale sau au participat fizic, in multe cazuri amandoua.

Fiecare stie ca tot ceea ce se face se face pentru sfanta biserica, nu pentru a ne slavi, a ne lauda.

Doresc sa multumesc personal din partea Reuniunii tuturor celor ce au fost alaturi de noi si au sprijinit activitatile Reuniunii de Doamne. Va urez multa sanatate, bunul Dumnezeu sa ocroteasca familiile dumneavoastra si sa fiti alaturi de noi in continuare.

Ca urmare a activitatilor effectuate Reuniunea prezinta astazi Consiliului Parohial un check de $20,000.00

Speram ca anul ce urmeaza sa fie mai bogat in activitati si cu participare mai mare din partea tuturor doamnelor pentru a prezenta un check cu un venit mult mai substantial.

Multumiri deosebite Parintelui Constantin Alecse care a fost alaturi de noi.

Va multumesc,
Getta Jercan