biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2010 - Raportul Preotului Paroh

VIAŢA CREŞTINĂ

2010 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2010 ) – VOL. 53, ISSUE 1-3

RAPORTUL PREOTULUI PAROH

- activitatile parohiale 2009 -

(adunarea generala din 7 FEBRUARIE 2010)

I). Rugăciunea de Invocare şi Moment de reculegere IMO:
            + Constantin Jercan, presedintele consiliului, Ion Cociuban, administratorul bisericii si IMO tuturor Raposatilor Parohiei pe anul 2009 – al caror nume s-au inscris in revistele “Viata Crestina” publicate in 2009

II). Rezoluţiile Adunarii Generale Parohiale pentru 2009:

Adunarea Generală Parohială din 2 Februarie 2009 a acceptat următoarele:

III). Servicii  liturgice  permanente

IV) Slujbe ocazionale:

Boteze 2009

Numele, data oficierii, si alte detalii, au fost tiparite in “Viata Crestina” in timpul anului 2009

Inmormantari 2009

Nunţi 2009

Parastase 2009

Sfestanii 2009

V). Educaţia religioasă în parohie

Revista “Vata Crestina”

In timpul anului 2009, revista “Viaţa Creştină” a avut o apariţie trimestrială, expunere “virtuală”,  (2 numere, format tipărit si 4 numere format electronic), conţinând articole de natură bisericească, articole teologice, predici si alte informatii utile. Pentru cititorii de limba Română, si Limba Engleza, articole si informatii despre realitatea românească contemporană, precum si informatii parohiale administrative, timpul si locul săvârsirii serviciilor religioase, activităti sociale si culturale (mese lunare, banchete, etc.)

Revista pe Internet: “Publicatii.com”

Revista s-a trimis gratuit tuturor enoriasilor parohiei, si participantilor inscrisi in programul făgăduintelor al parohiei, pe intreg cuprinsul geografic deservit de comunitatea religioasă a parohiei Sfânta Treime din Sudul Californiei. De asemenea, s-a trimis tuturor preotilor Episcopiei de la Vatra Românească, inscrisi in programul de ²schimb de publicatii². Adresa: Viata Crestină/The Christian Life, c/o V.Rev.Fr.Constantin Alecse, P.O.Box 65-853, Los Angeles, CA 90065-0853. E-mail: preot@biserica.org/  Web site: www.publicatii.com

CATEVA PAGINI VIRTUALE/PAGINILE WEB CE APARTIN DOMENIULUI “BISERICA.ORG”

VI). Activităţile administrative

Din partea Consiliului – Dl Paul Popa, vice-presedinte/presedinte pro-tempore al consiliului, va prezenta in “raportul presedintelui” , principalele activitati administrative si gospodaresti, intreprinse in timpul anului 2009 de catre Consiliul Parohial.

Din partea Reuniunii Doamnelor –  Presedinta Reuniunii, doamna Getta Jercan, ne-a transmis raportul dumneaei, in care se trece in revista cele mai semnificative activitati parohiale ale Reuniunii, in decursul anului 2009.

Din partea Casieriei – Dna Nastaca Cociuban, Casiera Parohiei si domnul Marian Serban, casierul fondului de constructie, vor prezenta in rapoartele lor, situatia financiara a parohiei (pe domenii) pe anul 2009.

Din partea Oficiului (cancelaria parohiala) - Pe langa activitatile sacerdotale, liturgice, preotul paroh a desfasurat si o larga si variata gama de activitati parohiale administrative, din care mentionam cateva:

VII). Comitetul de Constructii

VIII). Rapoartele Auxiliarelor Parohiale

IX). Comitete administrative

X). Diverse..., Mulţumiri

Si… daca am uitat pe cineva (si cu siguranta ca avem si multe scapari, chiar si in prezentarea rapoartelor!), ne cerem iertare din tot sufletul. Dumnezeu să vă răsplătească pe toţi înmiit.

Al Dumneavoastră întru Hristos slujitor,
Părintele Constantin Alecse, Paroh