biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/Procesul-Verbal al Adunarii Anuale 2010

VIAŢA CREŞTINĂ

2010 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2010 ) – VOL. 53, ISSUE 1-3

Procesul Verbal al Adunarii Anuale 2010

(adunarea generala din 7 Februarie 2010)

Potrivit regulamentului episcopiei noastre, Duminica 7 Februarie 2010, la finele Sf. Liturghii a avut loc sedinta adunarii generale a Bisericii Ortodoxe Romane “Sf. Treime”
Rugaciunea de Invocare facuta de Preotul Paroh C. Alecse a marcat deschidera sedintei la orele 1:10 PM.

Parintele Paroh C. Alecse numeste prezidiul: secretare Dora Serban si Daniela Cufuioti, persoane de incredere, domnul Petrica Predescu si domnul Panait Cufuioti.
Motiunea de aprobare a prezidiului a fost facuta de catre domnul Dnul Vahab, secundata de dna. S. Popescu si aprobata 100%.

Apoi Parintele C.Alecse a rostit o rugaciune pentru cei adormiti.

Tabelul nominal a fost citit de dna D. Serban.

Cu un efectiv de 27 de persoane, sedinta anuala a fost oficial deschisa si prin urmare s-a trecut la citirea rapoartelor.

RAPORTUL PARINTELUI PAROH

Parintele C. Alecse multumeste tuturor pentru sprijinul accordat in anul 2009.

RAPORTUL PRESEDINTELUI CONSILIULUI PAROHIAL

Acesta a fost citit de catre Vice Presedintele Consiliului Parohial Dnul.Paul Popa.

RAPORTUL PRESEDINTEI REUNIUNII DOAMNELOR

Dna. Mariana Cadia a prezentat raportul Reuniunii Doamnelor. Multumeste tuturor pentru suportul acordat in anul 2009.

RAPORTUL COMITETULUI DE INTRETINERE

A fost inclus in Raportul Presedintelui Comitetului de Constructii prezentat de Parintele C. Alecse.

Votul pentru aprobarea acestor rapoarte:  motiunea a fost data de Dna M. Cadia secundata de dnul Cristian Vahab. Aprobate 100%

Au fost prezentate Rapoartele Financiare dupa cum urmeaza:

RAPORTUL FINANCIAR PE ANUL 2009 AL PAROHIEI

Motiunea de acceptare a raportului financiar a fost facuta de Dnul C. Vahab, secundata de Dna M. Cadia, aprobat 100 %

RAPORTUL FINANCIAR AL REUNIUNII DOAMNELOR

Motiunea de aprobare a fost facuta de Dna L.Cociuban, secundata de Dnul S.Voicu, aprobat 100%

RAPORTUL FINANCIAR AL COMITETULUI DE CONSTRUCTII

Dnul M. Serban a prezentat acest raport la care prima motiune spre aprobare a fost facuta de Dnul I. Anton secundat de Dna M. Cadia, aprobat 100%

Sa trecut la PROIECTUL DE BUGET PE ANUL 2010

Parintele C. Alecse a precizat faptul ca ar trebui sa se balanseze veniturile cu cheltuielile in timpul anului calendaristic. Din pacate realitatea este de fapt alta, veniturile sint mici in comparatie cu cheltuielile, chiar si numarul membrilor a scazut considerabil fata de anii trecuti. Situatia economica actuala afecteaza toate bisericile.

Parintele roaga pe oricine sa vina cu idei noi creative pentru ridicare fonduri.

Motiunea pentru aprobarea acestui buget a fost facuta de Dnul C. Vahab secundata de Dna Cociuban, aprobat 100%.

S-a prezentat apoi lista membrilor propusi de catre comitetul de nominare, pentru a face parte din noul consiliu parohial, pentru 2010, dupa cum urmeaza:
1.         Alecse Elena
21.       Simoni John,
22.       Turlacu Dumitru.

Ex Officio:

23. Alecse Constantin, Fr. (Church)
24. Gabriel Vamvulescu

CONGRESS DELEGATES:

Membru ales - Serban Marian
Membru ales - Anton Ion

CONGRESS ALTERNATES:

25. Moorehead Maridee
Membru ales - Popa Paul
Lista a fost aprobata in unanimitate.

La diverse, nu au fost propuneri

Sedinta a luat sfarsit prin Rugaciunea de incheiere, in jurul orelor 4:00 pm.

Prezentat de:

Marcela Dora Serban                                                 Pr. Constantin Alecse
Secretara Adunarii Parohiale                                     Presedintele Adunarii Parohiale