biserica.org:compendium:articole:viata crestina/no1-3-2010/Slujbele din Duminica Tomii pana la Hram


 

Programul Slujbelor Bisericesti

Din Duminica Tomii pana la Hram (Rusalii)



11 D †) Duminica a 2-a dupa Pasti (a Sf. Ap. Toma). Sf. Ierarh Calinic de la Cernica.

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am
  • Parastas IMO Mama Sabina Silvia Stoicescu & IMO Mandita Canciu (1 an)

Luna lui Aprilie

17 S   †)   Sf. Ier. Mc. Simeon Persul; Sf. Ier. Acachie al Melitinei

  • Parastas de 1 an IMO Nicolina Teoman (Bis. Sf. Marie din Anahaim)
  • Cununie si Botez – Familia Salatan
     

18 D †) Duminica a 3-a dupa Pasti (a Mironositelor).

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

23 V †) Sf. Mare Mc. Gheorghe purtătorul-de-biruinţă (Dezlegare la peşte)

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

25 D   †) Duminica a 4-a după Paşti (Duminica Slăbănogului)

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

Luna lui Mai

1 S   †) Sf. Prooroc Ieremia; Sf. Mc. Eftimie, Ignatie şi Acachie;

  • Botez: Familia V. Voicu  

2 D  †)  Duminica a 5-a după Paşti (Duminica Samarinencii)

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am  

9 D †) Duminica a 6-a după Paşti (Duminica Orbului din naştere)

  • Ziua mamei + Independenta, Monarhia (10 Mai, Te-Deum).

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

  • Te-Deum, Cuvantare, Masa si Program video-proiector

13 J   †) Înaltarea Domnului Nostru Iisus Hristos. (Ziua Eroilor)

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

16 D  †)  Duminica a 7-a după Paşti (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic)

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am
  • Mâncare la geam (intalnire sociala comunitara)  

21 V   †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena, întocmai-cu-apostolii - Odovania Praznicului Înălţării Domnului (Dezlegare la peşte)

  • Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

 23 D †) Pogorârea Sfântului Duh (Rusaliile) - Duminica a 8-a după Paşti

  • Hramul Bisericii
  • Sf. Liturghie, orele 10:00 am
  • Fotografii Solia 2011
  • Banchet de Hram

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită