biserica.org:compendium:articole:viata crestina:(no3-6/2010)

Audio-viseo

1. Cetatea Sfanta Ierusalim.
  2. Procesiunea din Duminica Floriilor, Ierusalim.
  3. Ritualul spalarii picioarelor din Joia Mare.
  4. Procesiunea din Joia Mare, Ierusalim.
  5. Procesiunea din Vinerea Mare, Ierusalim; vezi si aici.
  6. Prohodul Domnului, Starea a I-a.
  7. Prohodul Domnului, Starea a II-a.
  8. Prohodul Domnului, Starea a III-a.
  9. Procesiuni in Saptamana Pati;ilor la Ierulasim.
  10. Sfanta Lumina de Pasti, Ierusalim.
  11. Lumina sfântă de la Ierusalim şi la Bucureşti, 2009.
  12. Sfintele Pasti, Sigilarea Sfantului Mormant, Ierusalim.
  13. Cum decoram oule de Pasti.
  14. Slujba de Paste, Invierea Domunului.
  15. Grupul de Psalti al Patriarhiei Romane - Stihirile Pastilor.
  16. Sfintele Pasti la Manastirea Vatoped; vezi si video despre Manastirea Vatoped.
  17. Patimile Domnului.
  18. Icoane ale Maicii Domnului.
  19. Vizitele externe din 2009 ale Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române, PF Patriarh Daniel, la: Constantinopol, Capadocia, Salzburg, Viena, Lyon, Paris.
  20. Acatistul Adormirii Maicii Domnului, audio şi text. În acest sit găsiţi destule informaţii adunate despre Maica Domnului.
  21. Pelerinaj în Ţara Sfântă
  22. Predici ortodoxe audio-video.
  23. Predici audio ale părinţilor: Ilie Cleopa, Constantin Galeriu, Arsenie Papacioc, Sofian Boghiu.
  24. Manastirea Dervent, multimedia.
  25. Ascultaţi în direct, live postul de radio ortodox al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.
  26. Obiectele liturgice şi semnificaţiile lor.
  27. Interviu cu Arhimandrit Teofil Părăianu, duhovnicul Mânăstirii Brâncoveanu de la Sâmbata de Sus.
  28. IPS Patriarhul Daniel a vizitat Institutul Saint Serge din Paris (iul, 9, 2009). Acest videoclip prezintă alocuţiunile Patriahului Daniel şi Mgr. Gabriel de Comane (în franceză) în biserica Institutului, cu prilejul conferirii titlului de Doctor Honoris Causa Preafericitului Părinte Patriarh.
  29. Colinde audio: Colinde: Hermina Zakarias, corul I.D. Chirescu, Cernavoda, corul Armatei Romane, corul Bisericii Galata, Iasi, corul Patriarhiei Romane, Renasterea: Sara Craciunului nost, Lerui Domn din cer, ASCOR: colinde din batrani, Basileus, Fii Bucovinei, Manastirea Camarzani, colinde batranesti audio, corul Seminarului Sf Filofteia, ansamblul Balada Bucovinei, dirijor George Sarbu, ansamblul Tara Vrancei, colinde cu Alexandru Pugna si Ansamblul Miorita, colinde traditionale cu Veta Biris, colinde din Bucovina, colinde cu: corala Sfantul Apostol Andrei, corul Brancoveanu, corul Facultatii de Teologie Bucuresti, corul Seminarului din Bucuresti, corala Nicolae Lungu a Patriarhiei Romane, corala ARMONIA Miracol pentru suflet, corala Te Deum Laudamus, corala Trinitas: Colindul sfant si bun, corul Euterpe, corul Excelsior, corul Harisma: Coborat-a Mos Craciun, corul Harmonia, corul Madrigal, Divina Armonie: Christmas songs, grupul Ison, grupul vocal Teofania, colinde cu Artis Voice Quartet, colinde de Craciun cu corala Te Deum Laudamus, Colinde populare cu: Angela Buciu, Aurel Tamas, Florin Sasarman, Nicolae Furdui Iancu, Nicolae Muresan, Gheorghe Zamfir, Andra, Ducu Bertzi, Narcisa Suciu, Stefan Hrusca, Tudor Gheorghe: Iarna Simfonic, colinde cu Corul Tronos, colinde cu grupul Anton Pann, colinde cu Marian Moise, corul Bisericii Manastirea Valenii de Munte, corul Bisericii Stavropoleos, corul Manastirii Putna, grupul Angelos: Cantari la Nasterea Domnului, Roman Melodul: Colinde, corul Symbol.
  30. Peste o mie de filme despre: mânăstiri, biserici, cântări corale, cântări psaltice, conferinţe, documentare, pelerinaje, slujbe.
  31. Sute de secvenţe video, interviuri, predici ale unor înalte feţe bisericeşti (monahi, profesori universitari), despre evanghelia lui Iuda.
  32. Sf. Mân Nicula, 15 august 2010. despre aceasta Mân. Nicula, la 50 Km spre Bistrita de la Cluj-Napoca; un clip video instructiv.
  33. Doua reportaje video (TVR i) despre viata parohiei Sfintei Treimi din Los Angeles, difuzat la 1 dec. 2010.

Calendar bisericesc 2010 - Sfinţii din fiecare zi

Limba Română: Ianuarie, Februarie, Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie, Octombrie, Noiembrie, Decembrie.

Limba Engleză: Ianuarie, Februarie, Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie, Octombrie, Noiembrie, Decembrie.

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită