biserica.org:compendium:articole:viata crestina:(no3-6/2010)

Bibliografie

Domnul Iisus Hristos

1. Iisus Hristos.

2. Canonul Sfintelor Paşti.

3. Acatistul Sfintei Învieri a lui Iisus Hristos; se citeşte de la Paşti până la Înalţarea Domnului.

4. Biserica Sfântului Mormânt (Ierusalim).

5. Semnificaţia celor 7 propoziţi rostite de Mântuitorul pe Cruce.

6. Săptămâna Luminată.

7. Săptămâna Patimilor.

8. Cum se coboară Lumina Sfintă.

9. Predici, în Săptămâna Patimilor la crestinortodox.ro: Talcuirea Evangheliei din Miercurea Mare, de Sfântul Chiril al Alexandriei, Cuvant la Sfanta si Marea Joi, de Sfantul Ioan Gura de Aur, Predica in Sfanta si Marea Vineri, de Sfântul Ioan Gură de Aur, Predica in Sfanta si Marea Vineri, de părintele Inochentie al Odessei, Predica in Sfanta si Marea Sambata, de părintele Inochentie al Odessei, Înmulţirea pâinilor în pustie; despre semnificaţia cuvântului peşte, ihtis.

10. Masa, epitaful, evanghelia, crucea, trecerea pe sub masă: Obiceiuri din Vinerea Mare, Despre Vinerea Mare.

11. Istorii cu tâlc: Iisus aşteaptă să fie invitat.

12. Cine este Iisus Hristos pentru mine?, document descărcabil, pdf.

13. IHTIS - Iisus Hristos Theou Uios Sotir; o scurtă istorie a icoanelor.

Calendar bisericesc 2010 - Sfinţii din fiecare zi

Limba Română: Ianuarie, Februarie, Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie, Octombrie, Noiembrie, Decembrie.

Limba Engleză: Ianuarie, Februarie, Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie, Octombrie, Noiembrie, Decembrie.

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită