biserica.org:compendium:articole:viata crestina:(no3-6/2010)

Bibliografie

De la subiecte generale la cele punctuale

1. Biblia ortodoxă sau aici.

2. Filocalia.

3. Cărţile Noului Testament.

4. Sfântul Calinic de la Cernica, Viaţa şi acatistului Sfântului Ierarh, Viaţa Sfântului Ierarh, Predica rostită la canonizarea Sfântului Ierarh, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, un mare rugător şi un vrednic iubitor de ţară, evenimentele istorice din timpul său, Inaugurarea centrului social-cultural de la Cernica, cu prilejul a 400 ani de atestare a Mânăstirii. Slujba de sfintire a primului centru social-cultural al Arhiepiscopiei Bucurestilor, situat in afara Capitalei, a fost oficiată de Preafericitul Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, Inalt Preasfintitul Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale, Preasfintitul Ciprian Campineanul, Episcop-Vicar Patriarhal si Preasfintitul Varsanufie Prahoveanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor.

5. Fericirile, Evanghelia după Matei 5:1-12.

6. Despre ierurgii în: ziarul lumina, situl parohiei Apărătorii Patriei II Sf. Ambrozie.

7. Cărţi de cult on line: predicile lui Nicolae Velimirovici, pr. Sofian Boghiu, ceaslov, despre educaţie creştină, pravila bisericească, scrieri patristice, spiritualitate, dogmatică.

8. Cugetările unei inimi smerite, cugetările Monahului Vasile împotriva anticristului.

9. Sfintele Paşti şi Săptămâna luminată, culmea spiritualităţii ortodoxe.

10. Tipicul cel mare al Sfântului Sava cel Sfinţit. Aici aflaţi detalii despre multe sfinte moaşte din afara spaţiului românesc dar şi din el

11. Monahismul din Dacia Pontică.

12. Numărul îngerilor, ierarhia îngerească, despre îngeri, L1, L3.

13. Predici ale arhimandritului Ilie Cleopa, plecat la cele veşnice.

14. Predica din Duminica Tomei.

15. Sf. Andrei Criteanu, textul canonului.

16. Patriarhii României. Sit realizat cu înalta binecuvântare a Prea Fericitului Patriarh Teoctist.

17. O mare bibliotecă teologică digitală, o altă bibliotecă teologică digitală ce punctează spre Sacrul şi Profanul, de Mircea Eliade.

18. Saraca.orthodox.photos: Acatiste, rugaciuni, slujbe si randuieli,, Biblioteca creştină a Mânăstirii Săraca, Teologia liturgică a părintelui A. Schmemann, autor: protopresviterul Mihail Pomazanski.

19. Timpul şi timpul liturgic, Unităţile de măsură ale timpului liturgic.

20. Cea mai veche descoperire creştină din Câmpia Română.

21. Biblia lui Wulfila, dovadă a vechimii creştinismului românesc.

22. Semnificaţiile duhovniceşti ale engolpionului şi crucii pectorale.

23. Acatistul Sfintei Treimi.

24. Povestea crucilor-surori de la Patriarhie.

25. Ostaş al lui Hristos în temnitele comuniste.

26. Primite de la robul lui Dumnezeu, B.D., singurul samaritean care m-a ajutat semnalandu-mi o eroare a mea de voie şi anume o data de prăznuire eronată chiar a Sf. Dimitrie cel Nou Basarabov dintr-o pagină dedicată sf. moaşte, in perioada cand sf. moaşte erau pe aceasta resursă, dar acum sunt altundeva): blog dedicat parintelui Arsenie Boca.

Calendar bisericesc 2010 - Sfinţii din fiecare zi

Limba Română: Ianuarie, Februarie, Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie, Octombrie, Noiembrie, Decembrie.

Limba Engleză: Ianuarie, Februarie, Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie, Octombrie, Noiembrie, Decembrie.

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită