biserica.org:compendium:articole:viata crestina:(no3-6/2010)

Locurile Sfinte

Notă: vezi şi pagina Audio Video în româneşte.
  1. Aşezăminte româneşti de la Ierusalim, Iordan ş Ierihon, vezi şi pagina Holy Places în engleză.

2. Via DOLOROSA, cele 14 opriri VIA CRUCIS.

3. Ierusalimul este centrul spiritual al Pământului, interviu cu părintele Protoiereul Dinu Pompiliu.

4. Catedrala Sf. Sophia mesaje urgente în engleză, de la fratele Panait, înregistrat la 19 feb. 2006, 10:24 PM.

5. Biserica Vlaherne, Manastirea Cutlumus, Sf. Munte Athos, Manastirea Dionisiu, Sf. Munte Athos, Schitul Sf. Ilie, Sf. Munte Athos, Manastirea Vatoped, Sf. Munte Athos.

6. Muntele Athos, Grădina Maicii Domnului; Toate Manastirile: legături spre mânăstirile: Careia, Marea Lavra, Vatoped, Iviron, Hilandar, Dionisiu, Cutlumus, Pantocrator, Xiropotamu, Zografu, Dochiaru, Caracalu, Filoteu, Simonos Petra, Sf. Pavel, Stavronikita, Xenofont, Grigoriu, Esfigmenu, Sf. Pantelimon şi Costamonitu. Fiecare mânăstire are unul sau mai multe schituri.

7. Pelerinaj la Locurile Sfinte (1h 30m).

8. Cetatea Sfântă Ierusalim, Profeţii biblice despre Ierusalim, Catedrala Sfânta Sofia din Constantinopol.

9. La Manastirea Vatopedu se află Brâul Maicii Domnului şi 7 icoane făcătoare de minuni ale Maicii Domnului: Pantanassa, Theotokos, Elaiovritissa, Vimatarissa, Ctitoriţa, Junghiata, Izvăbitoarea de barbari.

10. Brâul negru al Maicii Domnului la mănăstirea Vatoped, Sfântul Munte Athos, caută "Maicii Domnului". Despre Brâul Maicii Domnului, inclusiv video.

11. Flacăra Sfântă de Paşti, Ieromonah Petroniu TANASE, schitul Prodromu, Muntele Athos.

12. Mânăstirile Athos-ului şi Meteorele, în limba română.

13. Mănăstirea ortodoxă din Valea Hozevei.

14. Schitul liturghiilor româneşti de la Muntele Athos.

15. Ţara Sfântă şi Locurile Sfinte (1h 47m), Minunea Sfintei Lumini care vine la Mormântul Domnului, (00h 30m).

16. Ortodoxia în lume.

17. Sfântul Munte Athos, pps.

18. Schitul Lacu, Muntele Athos, imagini ale sfintelor mânastiri, ghid de învăţătură video-audio de peste o oră.

19. Biserici greceşti din afara spaţiului Athonit: Bisericuţa Sfintei Teodora din Peloponez, din localitatea Vasta; pe un acoperiş de câţiva centimetri au crescut copaci. Unii din ei au o tonă şi 30 m. Intri în biserică şi acolo nu vezi nici un trunchi sau vreo rădăcină de copac. Nici o vijelie sau vreun cutremur nu a dărâmat-o. Nu-ţi explica minunea creştine ! Biserica mânăstirii Leimonos Sfântul Ignatie, Mânăstirea Sfântul Gherasim - Kefalonia.

20. Avatonul. De ce nu au voie femeile in Sfantul Munte Athos.

21. Cel mai important loc de pelerinaj al creştinilor în Evul Mediu, San Sebastiano fuori le mura (Sf. Sebastian din afara zidurilor) este o biserica din Roma ..., despre ihtis

Calendar bisericesc 2010 - Sfinţii din fiecare zi

Limba Română: Ianuarie, Februarie, Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie, Octombrie, Noiembrie, Decembrie.

Limba Engleză: Ianuarie, Februarie, Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie, Octombrie, Noiembrie, Decembrie.

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită