biserica.org:compendium:articole:viata crestina:(no10-12/2010)

IMO Fr. Deacon Vasile Simonca
(1955-2010)

In dimineata zilei de miercuri 29 septembrie 2010, a trecut la cele vesnice parintele diacon Vasile Simonca, intr-un tragic accident, in Statul North Carolina.
Parintele diacon Vasile Simonca a fost atasat la parohia Sfanta Treime din Los Angeles, Cafilornia, din anul 1996.
Vasile Simonca s-a nascut la 9 aprilie 1955 în Sibiu, România. A facut scoala primara, liceul si scoala profesionala de arta în România.
Si-a sustinut exemenele de admitere, pe care le-a trecut cu succes, la Institutul Teologic din Sibiu. În 1980 imigreaza în Italia, si în septembrie 1982 ajunge în America.
În octombrie 1986 se casatoreste cu Cristina Chavez, care se converteste la Ortodoxie, fiind binecuvântati cu 3 fete: Isabella, Monica si Tereza.
În septembrie 1992 este sfintit întru diacon de Înalt Prea Sfintia Sa Arhiepiscopul Victorin, pe seama parohiei Sf. Arhangheli din Torrance.
Din februarie 1996 este atasat la parohia Sf. Treime din Los Angeles. In anul 2000, s-a înscris la cursurile de teologie la seminarul St. Stephen's Antiochian, din Englewood, New Jersey.
In 2003 se muta cu serviciul in Statul Colorado, insa ramane afiliat la Biserica Sf. Treime din Los Angeles, slujind atat in bisericile ortodoxe romanesti, cat si alte biserici pan-ortodoxe din Colorado.
IPS Sa Arhiepiscopul Nathaniel a si un grup restrans de clerici au oficiat slujba inmormantarii pc diacon Simonca, in capela cimitirului "Sf. Maria", de la Vatra Romaneasca, in ziua Sfintilor Prov si Andronic la 12 Octombrie, 2010, unde raposatul a fost si inmormantat.  Condoleantele noastre indoliatei familii, si fie ca Bunul Dumnezeu sa odihneasca in corturile dreptilor pe raposatul parinte diacon Vasile Simonca in corturile dreptilor. Vesnica lui pomenire!.

On the morning of Wednesday, September 29, 2010, Fr. Deacon Vasile (Basil) Simonca passed away as the result of a tragic automobile accident in North Carolina.   He has been attached to Holy Trinity Parish in Los Angeles, Cafilornia, since 1996.   Vasile Simonca was born on 9 April 1955 in Sibiu, Romania. He attended the elementary school, high school and professional school of arts in Romania.  After High School graduation, he entered the Theological Institute in Sibiu.  He immigrated to Italy in 1980, and reached the United States in September 1982.  In October 1986, he married Cristina Chavez, who accepted to be converted to Orthodoxy. The Simoncas were blessed with three daughters: Isabella, Monica and Theresa.   In September 1992,  he was ordained to the Diaconate by Archbishop Victorin for the Romanian parish of Holy Archangels in Torrance, CA.

After being received into the Romanian Orthodox Episcopate of America, in February 1996, he was attached to Holy Trinity parish in Los Angeles.  In 2000, he enrolled in the St. Stephen's Course of theological studies for late vocations.  In 2003, Deacon Vasile moved to Colorado, but remained affiliated with Holy Trinity Church in Los Angeles. In Colorado, he served in both of the ROEA Mission churches there as well as at other Orthodox churches in the area.

Fr Deacon Vasile Simonca will be transported to "Vatra Romaneasca," Grass Lake, Michigan, where he will be buried in the Diocesan Cemetery of "St. Mary" on October 12, 2010.

We express our deepest condolences to the family, and pray that God will rest the soul of his servant Deacon Vasile. May his memory be eternal!

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită