biserica.org:compendium:articole:viata crestina/no1-4-2011/ Saptamana Patimilor, Sf. Pasti, Saptamana Luminata


 

Slujbele din Saptamana Patimilor, Sf. Pasti, Sf. Toma

 

Programul Slujbelor Bisericesti din Saptamana Patimilor

17 D Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei - (†) Duminica a VI-a din Post (a Floriilor - Stâlpărilor) -

†) Intrarea Domnului în Ierusalim

* Sfânta Liturghie, orele 10:00 am
* Masa de peste (familia Mariana Cadia si Petrica Predescu)

(În tot timpul saptamânii Sfintelor Patimi parintele va vizita si împartasi vârstnicii si bolnavii din comunitate).


20 M †) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Cuv. Teodor Trihina; Sf. Ap. Zaheu (Sf. şi Marea Miercuri; Denia de Miercuri seara)

* Sf. Liturghie a Darurilor Mai’Nainte, orele 10:00 am
* Denie/Slujba Sfântului Maslu (orele 6:30 pm)
* Spovedanii la sfârsitul slujbei de seara


21 J Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa; Sf. Mc. Filipia (Sf. şi Marea Joi - Pomenirea morţilor; Denia celor 12 Evanghelii) (Post)

· Sf. Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, orele 10:00 am
· Sfintirea Pastilor
· Denie/Slujba celor 12 Sfinte Evanghelii (orele 6:30 pm)
Spovedanii la sfârsitul slujbei de seara


22 V Sf. Teodor Sicheotul, Ep. Anastasiopolei; Sf. Ap. Natanail (Sf. şi Marea Vineri - Scoaterea Sf. Aer; Denia Prohodului Domnului) (Zi aliturgică) (Post negru)

· Pregatirea Sfântului Mormânt, orele 8:00 am
· Slujba Ceasurilor Împaratesti/
· Vecernia cea Mare (scoaterea Sf. Mormânt), orele 2:30 pm.
· Slujba Prohodului/ procesiunea înconjurarii Bisericii, (orele 6:30 pm)
· Spovedanii la sfârsitul slujbei de seara


23 S †) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă; Sf. Mc. Valerie (Post negru)

· Sf. Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, orele 10:00 am

· Spovedanii la începutul slujbei (orele 8:00-10:00 am)
· Împartasirea credinciosilor/Pregatirea Pastilor
. Botez, gemenii familiei R & C Manole


24 D (†) Duminica Sf. Învieri (Sf. Paşti)

†) Sf. Ier. Mărt.: Ilie Iorest şi Sava, Mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărt. din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin din Durostorum; Cuv. Elisabeta

. Orele 12:01 am (sambata mare/duminica invierii; dupa miezul-noptii)

· Slujba Sfintei Învieri, la 12 Noaptea (Sâmbata Mare), în curtea Bisericii

· Sfânta Liturghie Arhiereasca de Sfintele Pasti, va fi oficiata de PS Sa Episcopul Irinei, în continuarea procesiunii, orele 1:00 am (apasati aici, sau pe fotografia ierarhului pentru detalii).
· Agapa frateasca, la finele Sfintei Liturghii (orele 3:00 am).

· Orele 11:30 am

Slujba celei de a Doua Învieri/ Vecernia Mare, cu citirea Sfintei Evanghelii în mai multe limbi straine.

· Apasati pe legatura: "Banchetul de Sfintele Pasti", (Muzica “Mitica Grigorut si trupa")

25 L (†) A doua zi de Paşti; Sf. Ap. şi Ev. Marcu; †) Cuv. Vasile de la Poiana Mărului
· Liturghie, orele 10:00 am

26 M (†) A treia zi de Paşti; Sf. Mc. Vasile, Ep. Amasiei; Sf. Glafira
· Liturghie, orele 10:00 am

29 V †) Izvorul Tămăduirii; Sf. 9 Mc. din Cizic; Cuv. Memnon Mărt. (Harţi) Sfânta
· Liturghie, orele 10:00 am
· Sfintirea Aghesmei

Luna lui Mai 2011

1 D
Sf. Prooroc Ieremia; Cuv. Mc. Eftimie, Ignatie şi Acachie; Cuv. Isidora

· Duminica a II-a după Paşti (a Sf. Ap. Toma);
· Sfânta Liturghie, orele 10:00 am

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită