biserica.org:compendium:articole:viata crestina/no1-4-2011/Sinodul Parohial din 6 Februarie 2011

Sinodul Parohial din 6 Februarie 2011

Potrivit Constitutiei si Regulamentelor Episcopiei ROEA, Adunarea Generala Parohiala Anuala a Parohiei Sf. Treime, din Los Angeles, California s-a intrunit, in biserica, in ziua de Duminica 6 Februarie 2011, orele 1:00 pm, la finele Sf. Liturghii, asa dupa cum a fost propusa de consiliul parohial, apoi aprobata de Sf. Episcopie, si ratificata de Adunare (potrivit instructiunilor Episcopiei), dupa cum urmeaza:

1. S-a rostit “Rugaciunea de Invocare” de catre parintele paroh, preotul Constantin Alecse.

2. Parintele Paroh Constantin Alecse a numit prezidiul: secretare dna Dora Serban si dna Elena Popa, persoane de incredere, domnul Petrica Predescu si Dnu Panait Cufuioti. Motiunea de aprobare a prezidiului a fost facuta de catre domnul Anatol Razmerita, secundata de doamna Sabina Popescu si aprobata in unanimitate.

3. A urmat apelului nominal facut de catre dna Dora Serban. Cu un efectiv de 34 de persoane, sedinta anuala a fost oficial deschisa si prin urmare s-a trecut la citirea rapoartelor.

4. S-a distribuit, discutat, si aprobat, fara obiectiuni – asa dupa cum a fost prezentat –procesul verbal al ultimei sedinte a consiliului parohial pe 2010 (12 Decembrie)
5. Procesul verbal al ultimei sedinte a consiliului parohial pe 2010 (12 Decembrie), se poate citi la adresa URL: www.biserica.org/ro/compendium/articole/viatacrestina/2010.

6. Prezentarea rapoartelor

RAPORTUL PARINTELUI PAROH

Dapa ce Parintele Constantin Alecse a prezentat raportul sau (5 pagini), a multumit, in incheiere tuturora pentru sprijinul accordat in anul 2010.

RAPORTUL PRESEDINTELUI CONSILIULUI PAROHIAL

Acesta a fost citit de catre Dl. Marian Serban.

RAPORTUL PRESEDINTEI REUNIUNII DOAMNELOR

Dna. Getta Jercan a presentat raportul Reuniunii Doamnelor. Multumeste tuturor pentru suportul acordat in anul 2010.

COMITETUL DE INTRETINERE

Raportul directorului comitetului de intretinere a fost inclus in Raportul Presedintelui Consiliului Parohial, prezentat de catre dl Marian Serban.

Votul pentru aprobarea acestor rapoarte: motiunea a fost facuta de Dna Mariana Cadia secundata de dna Sabina Popescu si dnul. Ion Anton; aprobate in unanimitate.

Au fost prezentate Rapoartele Financiare dupa cum urmeaza:

RAPORTUL FINANCIAR PE ANUL 2010

Motiunea de acceptare a raportului financiar a fost facuta de Dnul Anatol Razmerita, secundata de Dna Livia Literat si aprobat in unanimitate

RAPORTUL FINANCIAR AL REUNIUNII

Motiunea de aprobare a fost facuta de Dna Nastaca Cociuban, secundata de Dnul Sabin Voicu, aprobat in unanimitate.

RAPORTUL COMITETULUI DE CONSTRUCTII

In baza documentatiei funciare s-a facut o prezentarea conturilor bancare, dupa care s-a purces la aprobare prin vot unanim.

PROIECTUL DE BUGET PE ANUL 2011

Parintele Constantin Alecse a precizat faptul ca ar trebui sa se balanseze veniturile cu cheltuielile in timpul anului calendaristic. Din pacate realitatea este de fapt alta, veniturile sint mici in comparatie cu cheltuielile, chiar si numarul membrilor a scazut considerabil fata de anii trecuti. Parintele roaga pe oricine sa vina cu idei noi creative pentru ridicare fonduri.

Motiunea pentru aprobarea acestui buget a fost facuta de Dnul Sabin Voicu si secundata de Dna Cociuban si prin urmare aprobat in unanimitate.

LISTA COMITETULUI DE NOMINARE

Dl Marian Serban a prezentat apoi lista membrilor propusi de catre comitetul de nominare, pentru a face parte din noul consiliu parohial, pentru 2011, dupa cum urmeaza:

1. Alecse Elena
21. Simoni John
22. Turlacu Dumitru

Ex Officio:
23. Alecse Constantin, Fr. (Church)
24. Capsa C. Iustin, Fr. (Churched)

In continuare s-au votat delegatii, si supleantii la Congresele ROEA (2011-2012), dupa cum urmeaza:

CONGRESS DELEGATES (2011-2012)

· Capsa C. Iustin, Fr
· Cufuioti Panait

ALTERNATES (2011-2012)

· Serban Marcela Dora
· Psa Simona-Vasilica Capsa

Lista a fost aprobata in unanimitate.

Sedinta a luat sfarsit prin Rugaciunea de incheiere, in jurul orelor 4:00 pm.

Prezentat de:

Rev Fr Constantin Alecse, Presedintele Adunarii;