biserica.org:compendium:articole:viata crestina/no1-4-2011/Activitati nationale Unirea Principatelor, Basarabia

ACTIVITATI NATIONALE

Sarbatoarea Unirii Principatelor Romane

Aniversarea Unirii Principatelor Romane, a avut loc duminica 23 ianuarie 2011, la finele Sfintei Liturghii, printr-o Slujba a Te-Deumului, si un cuvant comemorativ, rostit de dl Ion Anton, care a subliniat dubla insemnatate a acestei aniversari: Unirea Principatelor, si comemorarea de 2 ani dela plecarea la vesnicie a poetului basarabean Grigore Vieru. La aceasta comemorare, poetul ar fi implinit varsta de 75 de ani. Ca un omagiu pios, in memoria marelui “Badita Vieru”, reproducem, mai jos, crampeie din cuvantul conferentiarului: “IMO Grigore Vieru - În loc de urări, condoleanţe!…”:
... Anul acesta, când marele poet Grigore Vieru ar fi împlinit 75 de ani, cu inima îndoliată, ca a tuturor românilor veritabili, găsesc cu greu câteva cuvinte, spre a exprima tragedia unui întreg neam provocată de dispariţia sa. Fizic, izvorul cuvântului său a încetat să mai curgă. Spiritual, megaopera sa multilaterală va constitui mărturia de simţire a unui neam, şi a aspiraţiilor sale. Multe deziderate s-au înfăptuit, dar poetul a murit cu regretul unei mari neâmpliniri. Prutul desparte, încă, în două părţi, trupul sângerând al României. … Nu mi-am propus să scriu azi despre marele poet, căruia i-am fost adeseori în preajmă, dar va invit sa cititi, pe internet, interviul pe care i l-am luat în 2002, cu prilejul vizitei sale în America (California), prin care se prezintă singul… De asemenea am publicat cateva incercari poetice (poezie, dar si proza…!), înainte ca “Badita Grigore” sa fi trecut la vesnicie, cat si dupa, în momente de deznădejde, fiind hărţuit de câteva condeie boante, care au picurat otravă, în sufletul marelui dispărut. Dintre acestea mentionez: Grigore Vieru, vazut de aproape; Interviu cu poetul academician Grigore Vieru; Limba Romana, Poetului Grigore Vieru (In Memoriam); Ne-a parasit marele poet Grigore Vieru; Nu ucideti lumina! (in apararea poetului Grigore Vieru); Poezie - Lui Grigore Vieru (aniversarea a 73-a); Poezie - IMO poetului Grigore Vieru, s.a. Dumnezeu să-l odihnească în pace, în Panteonul marilor figuri, ale neamului românesc! Ion Anton, Los Angeles – 23 ianuarie 2011 (în numele comunităţii româno-americane din California)

Sarbatoarea Unirii Basarabiei cu Patria Mama la Los Angeles

Nu-mi amintesc vreun an in care sa nu se implineasca cinstirea actului de Unire a Basarabiei cu Patria Mama, de la 27 Martie 1918, la Biserica Sfanta Treime din Los Angeles. Comemorarea s-a permanentizat din initiativa Consiliului Parohial, prin purtarea de grija a P. C. Parinte Protoiereu Constantin Alecse, Parohul Bisericii. Inainte de prelegere Parintele Alecse oficiaza un Te-Deum in memoria faptuitorilor Unirii… (scria conferentiarul Ion Anton, in cuvantul sau aniversar, preluat apoi de Fundatia Romaneasca Internationala “Romanian Global News”, cu titlul “Sarbatoarea Unirii Basarabiei cu Patria Mama la Los Angeles”,  Marti 29 Martie 2011):

Din programul aniversar: Te Deum, la finele Sfintei Liturghii; Masa ocazionala (cu ocazia comemorarii de un an, dela plecarea la domnul al fratelui Gherasimos Galatziatos); Cuvantul Festiv al dlui Ion Anton; Prezentare Slide-Show, si un videoclip de studentul Anoush Saffari (nepotul fam Dumitru si Filofteea Turlacu)

Fundatia “Romanian Global News”, un canal de ştiri preluate, prioritar, din comunităţile româneşti de peste hotare, ştiri care sunt transmise constant către mass-media din România, Guvern, Parlament, Preşedinţie, si alte institutii si publicatii, si abonati din lumea intreaga, a reprodus intregul articol, insotit de poezia marelui poet Grigore Vieru: “Ruga pentru Moldova”, pe care o reproducem si noi in cele ce urmeaza:

RUGA PENTRU MOLDOVA

Aceste dealuri si vilcele
Le-am preamarit dar le-am si plans.
Deprinsu-ne-am din veci cu ele,
Cu noi si ele s-au deprins.
Ne multumim cu-n simplu nume,
Cu bucuria unei paini.
Nu suntem cei mai buni din lume,
Dar nici din neamuri de pagani.

Cu inchinare
Trimitem gandul si slova
Iubirii ce ai pentru noi:
Ajuta, Doamne,
Ajuta, Doamne, Moldova
Si-o cruta de grele nevoi I

Atatea lucruri bune sameni,
Reverse ochii Tai curati
Mai multa pace intre oameni
Si invoire intre frati.
Inalta gandul cel cucernic
In cei de mila Ta setosi.
Va fi si Cerul mai puternic
De vom fi noi mai sanatosi.

Cu inchinare
Trimitem gandul si slova
Iubirii ce ai pentru noi:
Ajuta, Doamne,
Ajuta, Doamne, Moldova
Si-o cruta de grele nevoi.

Ion Anton Los Angeles -California

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită