biserica.org:compendium:articole:viata crestina/no1-4-2011/Activitati parohiale trecute (Boboteaza, Sfestanii)

Activitati parohiale trecute (Boboteaza, Sfestanii)

Boboteaza (Sfintirea caselor)
La Boboteaza,  cuvenita apologie!

Ca si duhovic al D-Voastra predicam cu si fara vreme despre sensul viaetii noastre spiriatuale în Hristos. Fiecare aduna cât mai multa "materie",  si nu stie pentru ce aduna,  caci atunci când plecam din lumea aceasta nu luam nimic cu noi în groapa.

Suntem chemati deci fratilor sa ne sfintim viata noastra. Biserica o face de 2000 de ani. Încercam sa vizitam casele enoriasilor nostri macar odata pe an,  la Boboteaza.

Din nefericire, datorita distantelor geografice,  si a altor servicii religioase si activitati administrative,  nu am reusit in luna ianuarie si parte din luna lui februarie 2011, sa vizitam pe toti credinciosii, fapt pentru care cerem iertare si îngadunita. Nu uitati însa ca sfintirea caselor se poate face în tot timpul anului. Credinciosii nevizitati, si care doresc sa aiba locuintele binecuvântate în timpul anului 2011,  poti sa ne contacteze telefonic pentru aranjamente.

Sfestanii

Sfestanie la casa drei Daniela Cufuioti, Redlands, 15 ianuarie

Sfestanie la casa fam. Corneliu & Chirata Stavrositu

Sfestanie la casa fam Nicolae & Maria Comboianu (vineri 18 martie)
Sfestanie la casa fam Constantin si Mariana Goga (25 martie)

Sedinte anuale

• Adunarea Generala Parohiala – 6 Februarie, 2011
  • Adunarea Generala anuala a Reuniunii Doamnelor, 13 Februarie 2011
  • Adunarea Generala Anuala a Parohiei din Palm Springs, prezidata de parintele Constantin Alecse (Duminica Ortodoxiei, 13 martie 2011)

Decorarea Sfintei Cruci

Duminica, Martie 27 – Duminica a III-a din Post, Ziua Crucii, in  cadrul Sf. Liturghii, a avut loc procesiunea Sf. Cruci. Dorim ca sa multumim, si pe aceasta cale, dnei Mariana Cadia, care a decorat, atat de artistic, Sf. Cruce, folosita in procesiune. Dania a fost oferita bisericii IMO parintilor Vasile si Florica, si pentru sanatatea membrilor familiei.

Aniversari

Ianuarie (Ion Anton, Olimpia Georgescu, psa Simona Capsa, psa Elena Alecse, Gabriella Alecse)
Februarie (pr Iustin Capsa, pr Constantin Alecse

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită