biserica.org:compendium:articole:viata crestina/no1-4-2011/Sfintele Pasti (Apeluri, membrie, donatii)

Sfintele Pasti (Apeluri, membrie, donatii)

Agapa de Pasti

La sfârsitul Liturghiei Pascale, Reuniunea Doamnelor ofera traditionala Agapa de Pasti. Rugam toate doamnele comunitatii sa aduca ofrande de oua rosii, cozonaci, friptura de miel, etc. pentru a oferi participantilor la sfânta slujba.

Plicuri de Pasti

Dragostea Dvoastra fata de Iisus cel Rastignit si Înviat, acum 2000 de ani,  o puteti dovedi printr-un "dar" (anume o donatie financiara catre Sfânta noastra biserica,  prin intermediul plicului de Pasti capsat în prezenta revista),  si participarea dumneavoastra,  alaturi de întreaga familie,  la divinele Slujbe din Ziua Sfintei Învieri,  si în întreaga Saptamâna Luminata,  pâna la duminica Sfântului Toma. În anticipatie, Va multumim!

Membria la Reuniune 2011

Rugam toate doamnele Reuniunii sa-si achite membria la Reuniune pe anul 2011. Totodata lansam un apel fierbinte catre toate doamnele, si domnisoarele din comunitate a se înscrie în Reuniune. Membria la Reuniune este de numai : $ 20.00 anual. Asteptându-va, va multumim în anticipatie.

Pledge/Membrie 2011 (un apel fierbinte, dela suflet)

Nu uitati. Bisericile se întretin numai,  si numai din modestele donatii pe care credinciosii le fac sfintei biserici. Guvernul nu ajuta cu nimic (astazi, întelegem noi,  nici chiar în România). Episcopia nu numai ca nu ajuta financiar, ci ea însasi se întretine din donatiile noastre. $ 60.00 dolari din donatiile dumneavoastre catre parohie îi trimitem anual la episcopie. Pentru cei cca 175-200 de membri,  noi trebuie sa platim la Episcopie între $ 10,000 si 12,000/anual. Fara contributiile d-voastre, noi nu putem sa ne întretinem,  si nici nu vom putea ajuta Episcopia. Implorandu-Va, asteptam donatiile d-Voastre de membrie/ fagaduinte/ donatii. Ajutati-ne! - Va multumim!

Vizitarea Vârstnicilor si Bolnavilor

Cu ocazia sfintelor sarbatori ale Pastilor,  Învierea Domnului, 2011 - parintele paroh va cauta sa vizite toti enoriasii vârstnici si bolnavi,  aflati în spitale,  case convalescente sau acasa. În eventualitatea ca cititorii revistei noastre cunosc si alti enoriasi,  în afara celor mentionati mai jos,  care doresc sa fie vizitati si împartasiti la Sfintele Sarbatori ale Învierii Domnului,  va rugam sa-i dati de stire parintelui,  la telefonul cancelariei parohiale (323)255-8583, sau acasa (818) 356-4274; sau cellular: (818) 388-5483.

Apel pentru donatii la Sfintele Pasti

Flori pentru decorarea Sfântului Mormânt în Vinerea Patimilor

Multumim tuturor credinciosilor bisericii noastre care în anii trecuti si-au dovedit din plin generozitatea lor la colecta de cumparare de flori pentru decorarea Sfântului Mormânt în Vinerea Patimilor. Reuniunea Doamnelor va solicita si anul acesta a contribui la colecta de strângere de fonduri pentru cumpararea florilor. Dna Mariana Cadia, prezenta la biserica în fiecare duminica, va sta la dispozitie, acceptând cu recunostinta donatiile Dvoastre. De asemenea, dumneaei solicita doamne voluntare sa participe in vinerea mare, dela orele 7:00 am, la decorarea Sfantului Mormant.

Donatii pentru banchetul de Sfintele Pasti

Doamna Getta Jercan:  Colectarea donatiilor pentru banchetul de Sfintele Pasti, Mieii de Pasti, etc.

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită