biserica.org:compendium:articole:viata crestina/no1-4-2011/Funerals - Inmormantari

Funerals - Inmormantari

IMO Cornelia Miclea
(Inmormantata: Vineri 11 Februarie)

Cornelia Miclea s-a nascut in 21 iunie 1931, in Romania. A decedat la data de 6 februarie 2011, in spitalul din West Hills, California. Slujba inmormantarii a avut loc in ziua de Vineri 2011, in capela cimitirului “Oakwood Memorial Park”, Chatsworth, si inhumata alaturi de sotul ei, George Miclea, deceded in 2000.
Condoleantele noastre familiilor indoliate ale fiilor: Nicolae, si sotia Iuliana, cu fiica Ana Maria; Dumitru, si sotia Lyn, surorii Aura (Romania), si nepoatei Elena (Romania)

IMO Maria Coca Elena Badescu
(Inmormantata: Sambata 12 Febbruarie)

Maria Coca Badescu s-a nascut la 15 August, 1918 in orasul Rimnicu Vilcea din Romania, in Oltenia la poalele Carpatilor.
A crescut intr-o familie de comercianti, cetateni onorati ai urbei natale, find cel de al doilea copil al lor, pe linga fratele mai mare, Dumitru/Titi Gregorian.

A absolvit liceul de fete din Rimnicu Vilcea.

Ca studenta in anul al doile a Colegiului Comercial din Sibiu a trebuit sa renunte la studii datorita mortii subite a tatalui ei Niculae Gregorian.
Venind acasa la Rimnicu Vilcea a preluat conducerea afacerii familiei, pe care a pastrat-o pina la instaurarea puterii comuniste in Romania care i-au nationalizat magazinele.

In 1938 s-a castorit cu Aurel Badescu, licentiat al facultatilor de Istorie si Geografie, profesor la liceul Alexandru Lahovary in Rimnicu Vilcea.
Casatoria le-a fost binecuvintata prin nastera a doi copii, Dumitru / Relu Badescu si Mira Roro Badaescu, casatorita Di Angelo.

Perioada anilor '50 a fost o perioada extrem de grea pentru Maria Badescu. Sotul ei a fost areastat de Securitate pentru convingerile sale anticomuniste si a petrecut ani grei in lagarele de munca de la Bicaz, Chirnogi si Canal.

Maria, Mama Coca, cum am cunoscut-o noi aicea, s-a sbatut sa isi creasca singura copiii pina la reintoarcerea sotului ei.

Perioada anilor 60 si 70 a fost mult mai linistita si plina de bucurii.
A trait alaturi de sotul ei, si-a vazut copii terminind facultati bune, Constructii si Arhitectura, casatorindu-se si aducind pe lume doua nepoate Luciana si Oana.

In 1970 isi pierde sotul intr-un accident feroviar si de atunci se dedica cresterii nepoatei sale Oana.

In 1978, baiatul ei paraseste Romania si se stabileste in Statele Unite.
In 1980 vizitind pe fiul ei in Los Angeles, decide sa ramina in Statele Unite, primeste azilul politic si devine cetatean USA in 1986.

Isi traieste ultimii 30 de ani ai vietii din plin impreuna cu intreaga familie apropiata, copii, nepoti si stranepoti.

A fost membra a parohiei Sfinta Treime din Los Angeles indeplinind diverse functii in Comitetul de Doamne al Bisericii.

Incepind cu martie 2010, starea sanatatiii i se inrautateste.
Isi da obstescul sfirsit Marti, 8 Februarie in jurul orei 4 dimineata.
A lasat in urma copiii Mira Roro Di Angelo si Relu Bdeasu cu familiile lor, nepoatele Luciana Badescu si Oana Raymond cu familiile lor si trei stranepoti, Andreea si Gabriel Badescu si Olivia Raymond.

Dumnezeu sa o odihneasca in pace.

IMO Parascheva Dwinell

Defuncta Parascheva, mama doamnei Ruxandra Dwinell, a trecut la cele vesnice dupa o lunga si grea suferinta. Marti, 29 martie crt., parintele Iustin, cu aprobarea parintelui paroh Constantin Alecse a oferit credincioasei Paraschiva, la cererea familiei, Sfanta Impartasanie. Din 2011, defuncta Paraschiva Dwinell, a fost apropiata Bisericii romanesti din San Diego (pe cand era paroh preotul I.C. Capsa), implinind pe cat a fost intru a sa putere fapte mantuitoare. A fost o adevarata mama atat pentru familie, cat si o crestina model pentru comunitatea de aici. Familia doamnei Ruxandra Dwinell, fiica defunctei Parascheva, a organizat fuuneraliile raposatei Paraschiva, in ziua de vineri, 1 aprilie 2011, orele 11:00 am, in capela cimitirului “El Camino Memorial”, din Sorrento Valley, unde a avut loc si inhumarea. Dumnezeu sa o ierte, si sa-I fie tarina usoara.

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită