biserica.org:compendium:carti:biografii: Măndita Canciu

Biografii

Doamna Mandita Canciu,
Epitrop II al Bisericii noastre de peste 20 de ani

La 1 octombrie 1982, cand am ajuns la parohia "Sfanta Treime" din Los Angeles, California, între devotatii credinciosi ai bisericii am aflat doi "tineri": Ion Canciu , si Mandita Canciu, sot si sotie, si dumnealor veniti, recent din România, subsemnatul venit din St. Paul, Minnesota.

M-au întâmpinat cu tot respectul, caracteristic adevaratului credincios român, cu sarutari de mâna, si prea supusa smerenie, asa dupa cum - îmi amintesc - o faceau cei bine credinciosi preotilor bisericii Kretzulescu, din Bucuresti, în anii studentiei mele (si mai apoi de doctorat), de prin anii 1972-1975, când functionat si în oficiul de cantor, si mai apoi de "ghid", la respectiva biserica, unde-mi gasisem linistea în acei ani de preocupari academice.

Mandita Canciu s-a nascut la 27 august 1919, in comuna Courdun, Judetul Roman, Romania, unde si-a primit educatia generala.

În perioada anilor 1926-1932, si-a împlinit cursurile scolii primare (6 clase) în comuna natala, dupa care, alaturi de sotul ei, s-a mutat în Bucuresti, ca sa-si câstige existenta.

În aceeasi perioada, înca de prin anii 1955 (când subsemnatul avea numai 4-5 ani), Ion si Mandita Canciu, timp de peste 20 de ani, au slujit Biserica "Doamna Ghica", din renumitul Lacul Tei, Bucuresti, pâna când s-au pensionat în 1977. Sub îndrumarea pr. GHEORGHE POPA, fostul paroh al Bisericii "Doamna Ghica", Lacul Tei, Bucuresti, sector 2, Mandita Canciu devenise un "fac-totum" pentru biserica: tinerea bisericii deschisa zilnic, curatirea bisericii, vinderea de lumanari, ingrijirea vesmintelor, facerea prescurilor, etc. Slujind numita Biserica, sub 2 preoti parohi, raposata Mandita a mai implinit si oficiul de "epitrop secund", îngrijitoare si "maica prescurareasa", administratoare generala al numitei biserici, sacrificându-se, cu tot devotamentul sau, pentru slujirea Cuvântului lui Dumnezeu, pregatind prescurile, timp de peste 2 decade pentru Sfanta Taina Euharistica.

Venita in Bucuresti, in perioada anilor 1953-1970, lucreaza la MAI si ISEU, iar in ultima decada la cantina Patriarhiei Romane din Bucuresti.

În perioada anilor 1977-1982 (anul plecarii sale în Statele Unite ale Americii), Mandita Canciu a activat în calitatea de epitrop II al Consiliului Parohial al Bisericii "Doamna Ghica", din Lacul Tei, Bucuresti.

Folosind expresii neaos românesti, însa apartind diferitelor vremuri trecute, cum ar fi "catun", "plasa", "prefectura", ai impresia ca raposata Mandita s-ar fi nascut într-o istorie de "bazme", în veacuri trecute, însa, considerând vocatia sa, dedicatia sincera, si dragostea sa arzânda pentru Hristos, îti dai seama ca, în fata lui Dumnezeu, trecutul, prezentul si viitorul sunt doar notiuni ce nu au nimic de-a face cu divinitatea, ci numai cu existenta noastra pamânteasca.

Expresia scripturistica: "Mironositele femei…", i se aplica si dnei Mandita Canciu, care si la propriu si la figurat a fost o adevarata "mironosita".

Acolo, in Romania, cat si in Los Angeles, mai bine de 20 ani, dna Mandita Canciu a devenit, alaturi de sotul ei, ipodiaconul Ion Canciu, un adevarat "model de viata si traire religioasa" întru Hristos, Domnul, dedicandu-si întreaga-i viata slujirii Lui, si slujirii Bisericii Sale.

La invitatia fiicei lor, Maria Simon Aramis, Mandita si Ion Canciu vin în Statele Unite, la finele anului 1982, stabilindu-se în Los Angeles, California, si atasându-se parohiei "Sf. Treime" din Los Angeles.

Din 1983 si pâna în prezent, dna Mandita Canciu a împlinit mai multe chemari în cadrul parohiei: epitrop I si II, membra a consiliului parohial, membra al corului, membra a Reuniunii Doamnelor.

Bunul Dumnezeu a chemat-o acasa, alaturi de cei dragi, plecati mai inainte in casa vesniciei. In prezenta multor credinciosi ai bisericii, raposata Mandita a fost prohidita de catre parintele Constantin Alecse, duhovnicul ei, in ziua de 15 aprilie 2009, in capela cimitirului, si inhumata apoi in mormantul ei, alaturi de mormantul sotului, la cimitirul Hollywood ForEver Cemetery, din Hollywood, CA.

Parastasul de 40 de zile este planuit de catre comunitate, pentru ziua de duminica 17 mai 2009, la orele 9:00 am, la cimitir, si la orele 12:00 (pranz), la biserica, cu participarea intregii comunitati.

Fie ca Bunul Dumnezeu sa-i daruiasca vesnica odihna in sanurile lui Avraam.

Dumnezeu s-o ierte!

(apasati aici a gasi mai multe evenimente din viata Bisericii Sfanta Treime, in care raposata Mandita era foarte implicata).

Părintele Constantin Alecse

Înapoi la Biografii