biserica.org:compendium:carti:biografii: IMO John Fagarasanu

COMPENDIUM DE TEOLOGIE ORTODOXĂ

Biografii

ÎN MEMORIAM: JOHN FAGARASANU

S -a n a scut la 11 noiembrie 1907 în comuna Coroi SânMartin, jud. Târnava Mica, din Transilvania. Despartit de pparinti de mic copil din'imprejurari nefericite, legate de primul Razboi Mondial, a fost crescut de bunici in satul sau natal.

La vârsta de 16 ani a venit la Bucuresti, unde a urmat cursurile unei scoli tehnice de constructii. În timpul scolii a avut diverse slujbe în constructii, care l-au ajutat sa se intretina, si sa plateasca cheltuielile legate de scolarizare.

În anul 1928 a cunoscut-o pe Aurelia Horvat, cu care s-a casatorit in 1931, si cu care a avut un copil, Ioan Theodor, in 1943.

Între anii 1929-1930 a facut serviciul militar la Vânatorii de Munte, la Predeal.

Ca antreprenor de constructii, intre 1930-1940, a lucrat cu prestigioasa firma a arhitectului Emil Prager, cu firma inginerului Schindel si cea a arhitectului Mazilu.

Printre lucrarile mai importante, efectuate in aceasta perioada, mentionam:

1) Constructia Palatului Regal din Cotroceni, Bucuresti, cuprinzând lucrari interioare, ca de pilda, lucrari de mozaic si faianta.

2) Constructia Uzinelor Malaxa din Bucuresti, cuprinzând diverse lucrari interioare de finisaj.

3) Mozaicul bazinului de innot ANEF, Eforie Nord, sub conducerea generalului Ministru Virgil Badulescu.

Intre anii 1940-1943, in colaborare cu Ing. Wilhelm Paulian, a organizat firma sa de constructii, prin care a efectuat diverse lucrari de constructii de drumuri, printer care si Soseaua Tiraspol-Odessa.

Intre anii 1944 si 1957 a condus diverse lucrari de constructii in numeroase localitati din România.

Printre ele mentionam:

a) Scoala Agricola din Târgu Mures

b) Santierul Minelor dela Baita-Bihor, Transilvania

c) Podul Giurgiu-Russe, peste Dunare, între Romania si Bulgaria..;

d) Consolidarea Portului Mangalia, în Dobrogea.

Între anii 1958-1965 a efectuat numeroase lucrari de constructii si arta, incluzând:

1) Monumente funerare si decoratii de mozaic in cimitirele Bellu si Ghencea, din Bucuresti.

2) Reconstituirea si refinisarea artistica a numeroase biserici din Bucuresti si Iasi.

3) Mozaicuri decorative in diverse parcuri si localuri publice, ca de pilda fantâna arteziana din parcul din Galati; Magazinul "Muzica" din Bucuresti, Hoteluri de pe litoralul românesc, din Ploiesti si din Bucuresti.

Printe pictorii si sculptorii cu care a lucrat mentionam pe Ion Nicodim, Mac Constantinescu, Patriciu Mateescu.

În 1965 i se implineste visul lui de ani de zile de a-si reintâlni mama, fratele si surorile lui din Statele Unite, de care fusese despartit de multi ani, datorita unor serii de împrejurari nefericite.

Se hotaraste sa ramâna în Statele Unite si sa-si aduca sotia si fiul pentru a locui cu totii împreuna în lumea libera.

Reuseste sa-si aduca familia in America abia in 1970, dupa numeroase respingeri din partea autoritatilor române.

Adaptarea la noua viata în Statele Unite este dificila, in special in perioada anilor 1965-1970, inainte de sosirea sotiei si fiului din România.

Curajul lui deosebit, bucuria de a-si vedea visul implinit, de a-si reintregi familia in Statele Unite, dragostea de munca, spiritul lui intreprinzator si optimismul nelimitat, dragostea împartasita cu familia si prietenii lui, l-au ajutat sa înfrânga cele mai grele obstacole si sa se bucure de noua viata aleasa pe meleagurile americane.

A acceptat cu cinste onoarea de a deveni cetatean american. In acelasi timp, a ramas un bun român, care a iubit, respectat si promovat vechile obiceiuri si traditii stramosesti românesti.

Loialitatea sa fata de Biserica Ortodoxa Româna "Sf. Treime", din Los Angeles, California a fost deosebita.

In decursul anilor, John Fagarasanu a fost nu numai membru activ al parohiei, ci a îmdeplinit si multe functii in consiliul parohial. Dragostea sa de biserica il facea ca, oridecâte ori venea la sfintele slujbe, sa aduca cu el, din Hollywood, si câteva persoane care nu aveau mijloace de locomolie. In acest sens, fratele John a fost si va ramâne un exemplu viu, demn de urmat, de toti conalionalii nostri.

Visul lui de a-si demonstra si mai mult devotamentul fata de aceasta biserica, prin crearea unei opere de arta, se împlineste in 1986, când dupa mai mult de un an de munca neintrerupta, reuseste sa termine, si sa doneze Bisericii "Sfânta Treime", mozaicul "Botezul Domnului nostru Iisus Hristos".

Artistul John Fagarasanu, in fata monumentului, dimpreuna cu parohul locului, pr Constantin Alecse

Bucuria si mândria lui pentru acesta opera de arta, conceputa impreuna cu pictorita Mariana Stamatescu, a fost fara de margini (dati un click aici, sau pe fotografia de mai sus, pentru un scurt video-clip).

Câtiva ani mai târziu, familia sa, si cei mai apropiati prieteni, au aflat ca munca migaloasa, care a inclus taierea micilor bucatele de mozaic, a fost facuta in ciuda bolii Parkinson, care a inceput sa fie mai pronuntata, fara ca el sa stie.

În 1988 a suferit un atac de inima, dupa care s-a refacut.

În Duminica Tomii (25 Aprilie, 1993), dupa ce a luat parte, limpreuna cu familia, pentru ultima data la Sfânta Liturghie, la biserica sa iubita "Sfânta Treime", pe la orele 3:00 dupa amiaza este internat la spitalul "Hollywood Presbyterian", unde a patimit timp de 3 luni, dându-si obstescul sfârsit (spovedit si impartasit) marti, 3 august crt, in jurul orelor 11:30 a.m. Funeraliile au fost officiate de slujitorii Bisericii sale dragi “Sf. Treime”.

Dumnezeu sa'l ierte, si sa'l odihneasca in Imparatia Sa cea Cereasca.

Albumul fotografic al membrilor Consiliului Parohial