biserica.org:compendium:carti:biografii: Prof. Dumitru Turlacu

COMPENDIUM DE TEOLOGIE ORTODOXĂ

Biografie:

Prof. Dumitru N. Turlacu
Cantor II (Biserica "Sf.Treime", Los Angeles, California)

Prof. Dumitru N. Turlacu s-a nascut la 5 august 1940, în satul (comuna) Ciorasti-Vrancea, din parinti ortodocsi, Naonica si Nita.

Dupa terminarea celor 7 clase elementare, facute in comuna natala Ciorasti, a urmat cursurile Liceului "Regele Ferdinand" (numit pe atunci "Scoala Medie, nr. #1", din Ramnicul Sarat, actualmente Liceul "Alexandru Vlahuta". Promotia sa avea sa fie ultima din sistemul liceal, cu durata de 3 ani, si cu note dela 1 la 5.

Dupa terminarea cursurilor liceale, prin examen a fost admis, si a urmat, la zi, Facultatea de Matematica, pe care a absolvit-o in 1962, devenind astfel profesor de matematica.

Doi ani mai tarziu, in 1964, s-a casatorit cu tanara Filofteea Borcan, profesoara de biologie. La 22 septembrie 1967, familia prof. Dumitru si Filofteea Turlacu este binecuvantata cu venirea pe lume a unicului copil, fiica Daniela.

Prof. Dumitru Turlacu a profesat o viata intreaga vocatia de "profesor de matematici", avand drept mentor pe marele matematician Grigore Moisil. Cariera sa de profesor si-a incheiat-o, prin pensionare in anul 2001, la Liceul Pedagogic din Buzau, Romania.

Din 2003, profesorii pensionati Dumitru si Filofteea Turlacu, calatoresc anual, intre Romania si Statele Unite ale Americii, in vizita la fiica lor Daniela (casatorita cu sotul Abi), si nepotii Daniel si Nicholas, stabiliti in Los Angeles, mai mult de o decada in urma.

In 2007, fericitii "pensionati" Dumitru si Filofteea Turlacu, au dobandit "resedinta permanenta" (green card-ul) in Statele Unite, si, prin urmare, de atunci, si pana in prezent, majoritatea timpului il vietuiesc in Los Angeles, alaturi de familia lor draga.

In 2008, sotii Turlacu au devenit membri "in randuiala" ("in good standing") ai bisericii Sfanta Treime" din Los Angeles, California. Fiind crestini ortodocsi veritabili, dar si in calitatea lor de membri ai numitei biserici, sotii Turlacu s-au dedicat totalmente slujirii bisericii drept-maritoare a "Sfintei Treimi", participand cu toata regularitatea la toate sfintele slujbe liturgice, duminica si la praznuirile din zilele de peste saptamana.

Avand "ureche muzicala", prof. Dumitru Turlacu, s-a apropiat, initial, cu pasi timizi, catre strana, incercand a'l seconda pe cantorul prim al bisericii, ipodiaconul Gabriel Vamvulescu. Mai apoi, la scurt timp, "luandu'si inima'n dinti" (cum inspirat glasuieste un dicton neaos-romanesc), "dandu'si drumul la voce", dupa 2-3 ani, a progresat inimaginabil, dela citirea psalmilor utreniei, pana la cantarea integrala a raspunsurilor liturgice, atat la Sfanta Liturghie, cat si celelalte Sfinte Taine.

In afara de faptul ca ofera raspunsurile liturgice la toate serviciile sacerdotale, oficiate in sfantul locas de cult, de peste 2 ani, prof. Dumitru Turlacu il insoteste pe parintele paroh la majoritatea slujbelor religioase: boteze, cununii, sfestanii, parastase, inmormantari, colindatul, etc. (apasati aici pentru un mini-slide-show).

Nu ne ramane decat sa-i multumim pentru abnegatie, pietate, curaj crestinesc (nu este usor sa te implici, cu toata fiinta ta in slujirea sacerdotala, fara a avea ni un fel de formatie teologica!), loialitate si devotiune totala. Sunt onorat ca sa prezint cititorilor revistei "Viata Crestina", un adevarat "om de omenie", "mare roman", "sot, tata, si bunic autentic", si mai presus de toate, "un crestin adevarat".

Părintele Constantin Alecse, paroh

(apasati aici a afla mai multe despre viata si activitatile Bisericii Sfanta Treime din Los Angeles, biserica in care prof. Dumitru Turlacu este implicat de mai multi ani).

Înapoi la pagina membrilor Consiliului Parohial

SURSA