biserica.org:viataduhovniceasca:evenimentelocale: Februarie 2006

Artisti romani canta si recita in bisericile lumii

Pe Internet: http://tinyurl.com/qlmpm

Doi cunoscuti cantareti romani, Stefan Hrusca si Veta Biris,
si-au inceput un important turneu prin mari orase americane, sustinand in Biserica Ortodoxa Romana "Sfanta Treime", din Los Angeles, doua recitaluri impresionante de muzica folk si folclor, care au inclus pisele lor cunoscute in Romania, dar si in toate zonele lumii locuite de concetateni ai nostri. Cei doi artisti romani isi vor continua turneul pe coasta de vest a Americii, pana in 12 martie, cantand in Las Vegas, Palm Springs, Sacramento, San Francisco, Portland, Seattle. Dar nu numai cantaretii romani ajung la marginile lumii cu mesajul artei lor, razbatand spre marile metropole ale pamantului din abisurile arheului romanesc de sunet si muzica. O informatie de ultima ora ne aduce vestea ca poeta Elena Liliana Popescu a participat timp de o saptamana la Festivalul International de Poezie din Granada, Nicaragua, alaturi de alti 194 de poeti din 32 de tari. Pe langa mesele rotunde, intalnirile poetice in institutii de cultura, din principalele orase din Nicaragua, spectacole de muzica si poezie in aer liber, pe strazi, in cadrul unui carnaval specific locurilor si temperamentului hispanic, impresionant e faptul ca Elena Popescu si ceilalti poeti ai lumii au sustinut recitaluri de versuri in Biserica "la Merced" si in vechea Biserica de piatra "San Francisco", din Granada, in fata careia au facut si o impresionanta fotografie de grup pentru istorie. Cantand si recitand versuri in bisericile lumii, artistii romani regasesc filonul adanc al timpului preistoric, cand cultul si cultura nu-si separasera radacina comuna a divinitatii originare, care iriga subteran, ca o panza freatica spirituala, orice act de creatie valoroasa. Daca numele cantaretilor Veta Biris si Stefan Hrusca sunt foarte cunoscute in Romania si pretutindeni in lume unde se vorbeste limba romana, despre poeta Elena Popescu vom preciza ca este lector universitar (specializarea matematica), a mai participat la Festivalul International de Poezie din Mexic, editiile din 2003 si 2005, a fost lansata in spaniola cu versuri de Juan Garrigos, traducatorul lui Mircea Eliade in Spania, si a fost inclusa intr-o antologie de poezie din Argentina, alaturi de poetii Lucian Blaga si Luciano Maia. In Romania, a participat la un recital poetic, similar cu cel din bisericile nicaraguane, in catedrala orasului Satu Mare, in cadrul festivalului anual de poezie "Frontiera Poesis", organizat de poetul George Vulturescu.

Preluare din "Lumea Liberă"