biserica.org:viata duhovniceasca:ghidpastoral:cuvânt înainte

VIAŢA DUHOVNICEASCĂ TRĂITĂ ÎN CREDINŢA ORTODOXĂ

ÎNDRUMAR PENTRU RESTABILIREA SANATATII

CUVÂNT ÎNAINTE

În contextul actual al vietii, când progresul tehnic i-a dat omului tot mai multe griji si l-a facut sa se înstraineze de Dumnezeu, se constata frecvente cazuri de îmbolnaviri, unele incurabile. Însa omul, orbit fiind sufleteste, cauta doar vindecarea corpului prin metode chimioterapeutice, ceea ce nu duce la redobândirea deplina a starii de sanatate.

Viata este cel mai mare dar pe care omul l-a primit de la Dumnezeu. Si aceasta îsi are propriile legi lasate de Dumnezeu si transmise noua prin Sfânta Scriptura si Sfânta Traditie. Ori de câte ori aceste legi sunt încalcate de oameni, adica se desacralizeaza viata, apare un dezechilibru intern si acest dezechilibru este starea de boala, ca urmare a pacatului.

Viata trupului este sufletul, iar viata sufletului este Dumnezeu. Doar un trup unit cu sufletul sau este viu si doar un suflet unit cu Dumnezeu este un suflet plin de viata. Din acest motiv, sacroterapia este o metoda de vindecare care se adreseaza atât sufletului cât si trupului, pentru restabilirea starii de sanatate, pentru revenirea la adevarata viata, pe care omul a avut-o înainte de cadere. Deci, terapia bolilor este în primul rând resacralizarea vietii, fara care simpla chimioterapie nu va avea succes, daca nu s-a eliminat cauza dezechilibrului care este pacatul, prin care omul s-a înstrainat de izvorul vietii - Dumnezeu. Daca nu se vindeca mai întâi sufletul care este viata trupului, atunci trupul se va afla într-un permanent dezechilibru, care în final va duce la moarte. Însa boala, suferinta si moartea nu sunt stari firesti ale omului, ele sunt urmarea pacatului, iar ceea ce omul trebuie sa omoare în el pentru redobândirea starii de sanatate si viata vesnica, este tocmai pacatul. Acest lucru ne învata sacroterapia prezentata în aceasta carte, prin mjloacele pe care Biserica Ortodoxa ni le pune la îndemâna, asa cum ne-au fost lasate de Dumnezeu si cum Sfintii Parinti ni le-au transmis noua.

Binecuvântam aparita acestei carti care vine sa completeze alte lucrari asemanatoare, aratându-ne totodata metodele sacre prin care omul - ca fiinta pamânteasca - poate si trebuie sa-si împlineasca vocatia sa cereasca.

† Calinic, episcop de Arges si Muscel

Duminica izgonirii lui Adam din Rai