biserica.org:viataduhovniceasca:ghidpastoral : Postul sub ascultare - Durata postului

VIAŢA DUHOVNICEASCĂ TRĂITĂ ÎN CREDINŢA ORTODOXĂ

2. RUGACIUNEA ÎN BISERICA - RUGACIUNEA DE OBSTE

d. Postul sub ascultare

6. Durata postului

Dupa durata, postul este de o zi, de trei zile, de o saptamâna si mai lung, cum sunt cele patru posturi de peste an:

. Postul Pastelui, de sapte saptamâni;

. Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel care variaza între o zi si câteva saptamâni, în functie de data Pastelui;

. Postul Adormirii Maicii Domnului, de doua saptamâni;

. Postul Craciunului, de sase saptamâni.

Miercurea postim caci atunci a fost vândut Mântuitorul la evrei de catre Iuda vânzatorul, pe 30 de arginti. Iar vinerea postim caci atunci a fost judecat Iisus Hristos si rastignit pe crucea Golgotei la orele 12, iar dupa trei ore si-a dat duhul pe Cruce si a fost înmormântat, pentru mântuirea întregii lumi.

În aceste zile postesc obligatoriu în tot cursul anului toti credinciosii, când manânca numai legume si zarzavaturi, afara de unele exceptii prevazute în calendar.

Postul de luni este obligatoriu pentru calugari si benevol pentru credinciosi. Lunea postim ca sa întreaca postul crestinilor cu o zi fata de postul Legii vechi, care tinea numai doua zile, lunea si joia.

Pentru a fi primit de Dumnezeu, postul trebuie tinut de crestini numai cu sfatul si binecuvântarea duhovnicului si nu dupa propria rânduiala a fiecaruia.

Participând la toate slujbele Sfintei Biserici în timpul postului, sufletul si trupul nostru se vor întari cu puterea harului dumnezeiesc pentru a posti.

Chiar daca nu am postit, trebuie sa ne spovedim, pentru a ne usura sufletul de pacate si astfel sa punem început bun mântuirii noastre. În acest caz, vom primi dupa spovedanie Sfânta Agheasma mare.

Rugaciunea împreuna cu postul sunt ca doua aripi cu ajutorul carora vom putea urca la înaltimea vietuirii duhovnicesti, adumbriti în permanenta de darul lui Dumnezeu.

Postul Crestin: Temeiul scripturistic al postului * Temeiul patristic si canonic al postului * Cum sa postim * Treptele postului * Felurile postului * Durata postului * Dezlegari de posturi pentru bolnavi si suferinzi * Foloasele postului * Virtutile medicale ale postulu i * Aspectele terapeutice si profilactice ale postului în tratamentul afectiunilor tumorale * Terapia prin plante (fitoterapia) * Radioul si televizorul în timpul postului