biserica.org:viata duhovniceasca:ghidpastoral: Foloasele postului

2. RUGACIUNEA ÎN BISERICA - RUGACIUNEA DE OBSTE

d. Postul sub ascultare

8. Foloasele postului

Dupa marturisirea Sfintei Scripturi, postul este de folos:

. în vremea judecatii lui Dumnezeu (Ioan 3, 4-7);

. în vreme de nenorociri si primedjii (2 Regi 1, 12);

. pentru izbavirea de primejdiile viitoare (Ioil 12, 12);

. în vreme de suferinta a Bisericii (Mt. 9, 15);

. pentru a ajuta pe cei în suferinta (Ps. 34, 12), vindecându-se de tot felul de boli sufletesti si trupesti;

. pentru întoarcerea la Dumnezeu (2 Par. 20, 13).

Sfântul Apostol Pavel ne spune ca: “...trupul pofteste împotriva Duhului, iar Duhul împotriva trupului”. (Gal. 5, 17) Deci sa taiem placerile trupului pentru a întari prin Harul Dumnezeiesc sufletul si astfel sa biruim, prin post, patimile si pe diavol.

Prin post ne smerim trupul, iar prin priveghere si rugaciune ne luminam mintea. Mâncarurile grase si alcoolul ridica din stomac un nor material gros, care împiedica luminile Duhului Sfânt sa se pogoare asupra mintii.

Daca vrei sa fii întelept, da fiecarei parti din tine, adica sufletului si trupului, cele de care sunt vrednice:

¨ partii rationale a sufletului da-i sa citeasca scrieri duhovnicesti si rugaciuni;

¨ mâniei da-i dragoste duhovniceasca care se opune urii;

¨ poftei da-i cumpatare si înfrânare;

¨ trupului da-i hrana si îmbracaminte, atâta cât sunt de trebuinta.

Daca postim, diavolii se îndeparteaza iar îngerul pazitor, plin de bucurie, se apropie de noi. Postul este zid puternic asezat de Dumnezeu în calea pacatelor, palat al lui Hristos si cetate a Duhului Sfânt, pavaza a credintei, semn al dragostei si întarire a întelepciunii.

Postul face ca sufletul sa straluceasca si înalta simturile, supune pe trup duhului, face inima zdrobita si smerita, nimiceste norul poftelor, stinge aprinderea desfrânarii si lumineaza întelepciunea omului.

Postul pazeste pe prunci, face curat pe tânar, umple de vrednicie pe batrân, este pazitorul fecioriei, goneste râsetele dezmatate, cântecele desfrânate, dansurile desucheate.

“Daca lumea ar posti, nu s-ar mai face arme, n-ar mai fi razboaie, tribunale si închisori. Postul i-ar ajuta pe toti sa se înfrâneze, nu numai de la mâncare, ci sa izgoneasca iubirea de arginti, lacomia si orice viclesug. Postul ne face asemenea cu îngerii”. (Sf. Vasile cel Mare)

Medicina recomanda înfrânarea si postul ca mijloace de preîntâmpinare si de vindecare a bolilor. Medicii au constatat ca dupa trei zile de mâncare cu carne, în organism se afla 67.000 de microbi/cm 3 , iar dupa un regim vegetarian se gasesc numai 1.500 de microbi/cm 3 .

Cel care nesocoteste porunca postului fara motive îndreptatite de vârsta, sanatate si conditii de munca, este calcator de porunca dumnezeiasca.

Vremea postului este vreme de lupta pentru a înfrânge mândria mintii prin smerenie, mânia prin iertare si lacomia trupului prin înfrânare.

Postul care îi place lui Dumnezeu (Is. 58, 3) este atât cu sufletul, cât si cu trupul, sprijinit si întarit de rugaciune, fapte bune, spovedanie si pecetluit cu Sfânta Împartasanie.

Postul este mica noastra jertfa, pe care o aducem lui Dumnezeu din dragoste, ca raspuns la jertfa si dragostea Sa mare pentru mântuirea noastra. Postul este marturie a legaturii noastre harice cu Dumnezeu.

Drept aceea, lasând sa încolteasca aceste învataturi în inima noastra, sa umblam în vremea postului: “Cuviincios ca ziua: nu în ospete si în betii, nu în desfrânari si în fapte de rusine, nu în cearta si în pizma; ci îmbracati-va în Domnul Iisus Hristos si grija de trup sa nu o faceti spre pofte”. (Rom. 13, 13-14)

Rezultatele postului vor fi optime numai în masura în care credinciosul îsi îndumnezeieste firea sa omeneasca prin har, care transforma persoana omului într-un mediu de actiune a energiilor divine.

În concluzie, reamintim ca postul este cea dintâi porunca dumnezeiasca, data pentru mântuirea noastra.

Postul Creştin: Temeiul scripturistic al postului * Temeiul patristic şi canonic al postului * Cum să postim * Treptele postului * Felurile postului * Durata postului * Dezlegări de posturi pentru bolnavi şi suferinzi * Foloasele postului * Virtuţile medicale ale postului * Aspectele terapeutice şi profilactice ale postului în tratamentul afecţiunilor tumorale * Terapia prin plante (fitoterapia) * Radioul şi televizorul în timpul postului