biserica.org:viata duhovniceasca:ghidpastoral:Imunoterapia sufletească

VIAŢA DUHOVNICEASCĂ TRĂITĂ ÎN CREDINŢA ORTODOXĂ

III. IMUNOTERAPIA TRUPEASCĂ ŞI SUFLETEASCĂ

C. IMUNOTERAPIA SUFLETEASCA

Încercând sa privim din nou cu ochi duhovnicesti acelasi episod biblic al Vechiului Testament, putem constata urmatoarele aspecte:

¨ iesirea de sub ascultarea legii de vietuire morala, data de Dumnezeu prin gura lui Moise, a dus la aparitia serpilor veninosi care, prin muscaturile lor, provocau moartea;

¨ serpii simbolizeaza lucrarea diavolului, care vine asupra omului sub forma patimilor în toata varietatea lor, atunci când acesta este lipsit de haina protectoare a proniei ceresti;

¨ moartea trupului a fost învinsa atunci când cei în cauza au facut ascultare de cuvântul lui Dumnezeu.

Revenind în contemporaneitate, putem constata cu amaraciune ca, la baza aparitiei bolilor fara leac si a mortii înainte de vreme, stau tot aceleasi cauze:

Ø iesirea de sub ascultarea Bisericii si a slujitorilor sai;

Ø necredinta în Dumnezeu si indiferenta religioasa;

Ø mândria si desfrânarea cu toate fiicele ei.

Ne aflam în momentul când ne pecetluim voit cu lucrarea diavolului, dezbracându-ne de haina protectoare a botezului, refuzând sa lasam sa intre în noi lucrarile sfintitoare ale Tainelor Dumnezeiesti.

Pagubit de absenta îndelungata a energiilor harice necreate, sistemului imunitar îi scad fortele de aparare si, în anumite momente critice ale vietii, nu mai poate tine sub control agresivitatea microbiana, ducând la aparitia bolilor. În consecinta, putem afirma cu siguranta ca omul este creatorul bolilor sale sufletesti si trupesti, prin însusirea starilor de pacatosenie, care au dus la îndepartarea Harului Dumnezeiesc.

Singura solutie de iesire din acest impas al mortii sufletesti si trupesti ramâne numai acceptarea cu credinta puternica a mijloacelor de imunizare sufleteasca pe care ni le pune la dispozitie Biserica lui Hristos. Acestea sunt:

Ø respectarea poruncilor;

Ø respectarea Legii Botezului si împlinirea Tainelor lui Hristos;

Ø cunoasterea si respectarea Legii Harului în care am fost binecuvântati sa vietuim. Toate acestea la rândul lor, odata cu sfintirea zidirii umane, sporesc imunitatea organismului prin activarea centrilor mintali, endocrin si imunoformatori.

Dobândind libertatea fata de patimi, vom îndrepta partile pasionale de la cele rele spre cele bune, spre cele dumnezeiesti care sunt izvor de sanatate si bucurie sfânta.

Sanatatea si bucuria dumnezeiasca dobândita în suflet, prin harul dumnezeiesc, se va da si trupului ca o arvuna a viitoarei lui nestricaciuni.

“Domnul este ajutorul si aparatorul meu; în El a nadajduit inima mea si mi-a ajutat.

Si a înflorit trupul meu si de bunavoia mea Îl voi lauda pe El”. (Ps. 27, 9-10)