biserica.org:viataduhovniceasca:ghidpastoral:Ierurgii - Laudele, Acatistele...

VIAŢA DUHOVNICEASCĂ TRĂITĂ ÎN CREDINŢA ORTODOXĂ

2. RUGACIUNEA ÎN BISERICA - RUGĂCIUNEA DE OBŞTE

c. Laudele, Acatistele şi Paraclisele

• Laudele

Laudele sunt slujbe bisericesti care se savârsesc în fiecare zi în Biserica Ortodoxa, mai ales în manastiri.

Ele sunt în numar de sapte si anume:

Miezonoptica, Utrenia cu Ceasul întâi, Ceasul al treilea, Ceasul al saselea, Ceasul al noualea, Vecernia si Pavecernita.

Însusi împaratul David se scula la rugaciune de sapte ori pe zi: “De sapte ori pe zi Te-am laudat, pentru judecatile dreptatii Tale”. (Ps. 118, 164) Mântuitorul nostru, Domnul Iisus Hristos ne îndeamna: “Privegheati dar, ca nu stiti când va veni stapânul casei: seara, la miezul noptii, la cântatul cocosilor sau dimineata”. (Marcu 13, 35)

Bolnavii, care iubesc sfintele slujbe din biserica sau le vor citi acasa dupa putere, vor primi mare dar si mângâiere de la Duhul Sfânt. Laudele se gasesc scrise în Ceaslov si în unele carti bogate în rugaciuni. Daca nu vom avea carti sau timp, sa învatam trei psalmi pe de rost, sau macar Psalmul 50 si Crezul si sa repetam pentru fiecare Lauda de câte trei ori rugaciunile începatoare, Psalmul 50, Crezul si Cuvine-se cu adevarat...; ori sa facem un numar de câte 20-30 de metanii sau închinaciuni pentru fiecare lauda, dupa obiceiul monahilor. Daca nici acestea nu putem face, sa zicem macar de câte 20-30 de ori pentru fiecare lauda rugaciunea mintii: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul.

Sa laudam, deci, pe Dumnezeu ziua si noaptea, cum fac îngerii în cer si crestinii evlaviosi pe pamânt. Fiecare sa se roage cum poate, numai sa se roage, decât sa vorbeasca de rau pe aproapele sau, sa glumeasca si sa piarda timpul la distractii, la televizor si la lucruri pamântesti.