biserica.org:viataduhovniceasca:ghidpastoral:Ostenelile trupului

VIAŢA DUHOVNICEASCĂ TRĂITĂ ÎN CREDINŢA ORTODOXĂ

1. RUGACINEA PARTICULARA

c) Ostenelile trupului

Sunt un mijloc de progres duhovnicesc, atât prin faptul ca slabesc intensitatea impulsurilor firesti ale trupului, cât si prin faptul ca pironesc mintea asupra lucrului, oprind-o astfel de la vagabondari nefolositoare. Deasemenea, sa retinem învatatura sfintilor parinti ca “Duhul Sfânt nu vine decât într-un trup istovit”.

Demn de retinut este si faptul ca omul se poate împartasi cu Dumnezeu în doua chipuri:

a) - în mod vazut;

b) - în mod nevazut.

a) Împartasirea în mod vazut se realizeaza cu TRUPUL si SÂNGELE DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS, o singura data pe zi, la un anumit interval de timp, de obicei în posturi.

b) Împartasirea în mod nevazut cu Dumnezeu o putem realiza de mii de ori pe zi în functie de sârguinta noastra. Asa s-a împartasit nevazut cu Dumnezeu Maria Egipteanca, în cei 47 de ani cât a vietuit în pustie, de statea la rugaciune ridicata în vazduh ca de trei palme, si numai o singura data s-a împartasit în chip vazut cu Sfintele Taine.

Caile de împartasire nevazute sunt:

1. Împartasirea pe calea Rugaciunii Duhovnicesti Mintale.

2. Împartasirea pe calea Poruncilor lui Hristos.

3. Împartasirea prin auz.

4. Împartasirea prin Miride.

1. Împartasirea pe calea Rugaciunii Duhovnicesti Mintale o realizam când împlinim rugaciunile uzuale ale familiei mentionate în materialul anterior.

2. Referitor la împartasirea pe calea Poruncilor lui Hristos, Mântuitorul ne promite:

“Cel ce ma iubeste pe Mine si are poruncile Mele si le pazeste pe ele, Eu si Tatal vom veni la el si vom face locas în el”.

“Domnul nostru Iisus Hristos se afla ascuns în poruncile Lui” - zice Sfântul Marcu Ascetul. Deci lucrând noi poruncile lui Hristos, tinând post, dând milostenie, facând rugaciuni, priveghere, înfrânare, Îl primim pe Hristos pe calea poruncilor Lui.

3. Împartasirea prin auz o realizam prin ascultarea Cuvântului rostit în Sfintele Biserici si Citirea în Sfintele Carti acasa, dupa cum ne marturiseste Sfântul Apostol Pavel:

“Credinta vine prin auz si auzul prin Cuvântul lui Dumnezeu”.

4. Împartasirea prin Miride.

În fiecare Duminica, sarbatoare si peste saptamâna, când pot si au nevoie pentru casa si sufletul lor, credinciosii sunt datori sa mearga la Biserica din timp, la începutul utreniei, sa dea pomelnic la Sf. Altar si sa li se scoata la Proscomidie particele pentru ei, pentru toti ai casei lor, vii si raposati si mai ales pentru cei bolnavi. Pomenirea regulata la Sfânta Liturghie un timp cât mai îndelungat este de mare ajutor atât pentru noi cei vii, cât si pentru cei raposati.

Cunoscând acum ca rugaciunile au o mare valoare, putere si trecere înaintea Atotputernicului Dumnezeu, stiind ca prin ajutorul lor noi dobândim toate cele de folos, în toate împrejurarile, trebuintele, strâmtorarile si primejdiile vietii, sa ne rugam lui Dumnezeu fierbinte, din adâncul inimii si sufletului nostru, zicând ca psalmistul:

“Dintru adâncuri am strigat catre Tine, Doamne!

Doamne, auzi glasul meu”. (Ps. 129, 1)

“Dumnezeule, spre ajutorul meu, ia aminte !

Doamne, sa-mi ajuti mie, grabeste-Te”. (Ps. 69, 1)

Rugaciunea permanenta * Citirea Sfintelor Carti * Ostenelile trupului * Efectele medicale ale rugaciunii