biserica.org:viataduhovniceasca:ghidpastoral:Postul sub ascultare -Temei patristic

VIAŢA DUHOVNICEASCĂ TRĂITĂ ÎN CREDINŢA ORTODOXĂ

2. RUGACIUNEA ÎN BISERICA - RUGĂCIUNEA DE OBŞTE

d. Postul sub ascultare

2. Temeiul patristic si canonic al postului

Biserica Crestina Ortodoxa a rânduit postul pe temeiul practicii Mântuitorului, a Sfintilor Apostoli si a ucenicilor acestora, pentru toti crestinii.

În mod special, în perioada celor patru posturi (Craciunului, Pastelui, Sfintilor Apostoli Petru si Pavel si Sfintei Marii) - crestinii se pregatesc sufleteste si trupeste pentru Sfânta Spovedanie si Sfânta Împartasanie.

Sfintii Parinti spun ca postul:

potoleste poftele trupului (Sf. Evagrie Monahul);

deprinde vointa sa domine asupra lacomiei pântecelui, care alunga toate virtutile (Nil Ascetul);

• este o jertfa bine placuta lui Dumnezeu si deci un act de cult;
  • înlesneste savârsirea tuturor virtutilor si ajuta rugaciunea;
  • purifica organismul de toxine, îl înnoieste si-l fereste de boli, iar de unele îl vindeca.

Având în vedere importanta postului, s-a ajuns la stabilirea obligatiei de a tine posturile rânduite de biserica prin canoanele Sfintilor Apostoli si ale Sfintilor Parinti. Astfel, canonul 69 apostolic sanctioneaza pe clerici cu caterisirea daca nu tin Postul Mare si Postul de miercuri si vineri, iar pe laici cu afurisirea (exceptie fac bolnavii).

Canonul 52 de la Laodiceea repeta obligatia de a posti miercuri si vineri. Canonul 8 al lui Timotei din Alexandria dezleaga de post pe femeia care naste, iar canonul 10 dezleaga de post pe cei bolnavi.

Cel ce nu poate posti din cauza bolii, sa faca mai multa milostenie, sa se roage mai mult, sa împlineasca cu râvna poruncile dumnezeiesti.

Principiul calauzitor cu privire la hrana este, dupa Sf. Casian, de a nu da trupului spre satisfacerea placerii ci spre îndreptarea slabiciunii.

Sfântul Maxim Marturisitorul spune: “Cei ce se împartasesc de mâncare, din alte motive decât de hrana si tamaduire, se vor osândi cu cei care s-au dat desfatarii“.

Sfântul Ioan Gura de Aur spune ca postul ni s-a dat de Dumnezeu ca leac salvator, prin care sa se stârpeasca pacatul desfrânarii si grija lumeasca sa se îndrepte spre activitatea duhovniceasca.

Postul Creştin:

1. Temeiul scripturistic al postului
2. Temeiul patristic şi canonic al postului
3. Cum să postim
4. Treptele postului
5. Felurile postului
6. Durata postului
7. Dezlegări de posturi pentru bolnavi şi suferinzi
8. Foloasele postului
9. Virtuţile medicale ale postului
10. Aspectele terapeutice şi profilactice ale postului în tratamentul afecţiunilor tumorale

11. Terapia prin plante (fitoterapia)