biserica.org:viataduhovniceasca:ghidpastoral:Rugaciunea în biserica

VIAŢA DUHOVNICEASCĂ TRĂITĂ ÎN CREDINŢA ORTODOXĂ

2. RUGACIUNEA ÎN BISERICA - RUGĂCIUNEA DE OBŞTE

Biserica lui Hristos se îngrijeste de sanatatea sufletului si a trupului credinciosilor sai prin sfintele slujbe savârsite înca din primele secole crestine si care formeaza cultul divin public. La acesta participa toti crestinii ortodocsi, buni si pacatosi, împreuna cu îngerii si sfintii din cer, care nevazut se afla de fata în sfintele locase.

Toate slujbele religioase ce se savârsesc în locasele ortodoxe de cult se împart în patru categorii principale si anume:

a. Sfintele Taine.

b. Ierurgiile.

c. Laudele, Acatistele si Paraclisele.

d. Sfânta Liturghie.

A. Sfintele Taine

Dumnezeu este de-a pururi cu noi în Sfintele Taine. Sfintele Taine sunt o împreuna lucrare divino-umana în care este o cooperare între harul lui Dumnezeu si vointa libera a credinciosului. Amândoua sunt necesare, dar lucrarea lui Dumnezeu este mai importanta.

Tainele Bisericii, în numar de sapte, instituite si lasate de Fiul lui Dumnezeu si Mântuitorul lumii, sunt obligatorii pentru a putea obtine sanatatea sufleteasca si trupeasca.

Ele formeaza dovada celei mai înalte iubiri dumnezeiesti pentru neamul omenesc. Preotul, prin Sfintele Taine, invoca si împartaseste harul divin credinciosilor (vezi anexa 1).

1. Taina Sfântului Botez

2. Taina Sfintei Mirungeri