BISERICA ORTODOXA ROMANA SFANTA TREIME

Marian  Serban

Fundatia Moldovita ofera cca 1 Million Dolari

la construirea noii biserici din Los Angeles

Mai mult de două decade în urmă (1983), marele roman, şi credincios al bisericii drept-măritoare, inginerul industriaş Prof. Dr. Mihai D. Patrichi, proprietarul Companiei ‘’Networks Electronic’’ din Chatsworth, California, a înregistrat o organizaţie “non-profit”,  Fondaţia Moldovita, în scopul construirii, pe plaiurile Californiene, a ‘’unei replici’’ de biserica, din România, anume Biserica Mânăstirii Moldovita din Nordul Moldovei.

Fondatorul, şi Presedintele Bordului Director al Companiei Networks Electronic, inginerul prof. Mihai D. Patrichi a cumpărat in 1983 o proprietate, de peste un hectar de pământ, în dealurile Sf. Suzana,  din Chatsworth, Valea San Fernando, California, şi – după  întocmirea planurile de construcţie a Şezământului Moldoviţa - , în 1986 Întâi Statătorul Episcopiei Româneşti dela Vatra Românească din Jackson, Michigan, IPS Arhiepiscop Nathaniel, a fost invitat să sfinţească locul pentru construcţia noii mânăstiri  “Moldovita”.

Întreaga comunitate a aşteptat, cu “sufletul la gură”, înălţarea Sfântului Locaş al Mânăstirii Moldoviţa pe plaiurile Californiene.

Două evenimente nefericite: recesiunea din 1989-1990 (care a afectat nu numai America, ci întregul Glob), precum şi agravarea sănătăţii fondatorului, inginerul  prof. Mihai D. Patrichi (care s-a soldat cu decesul său în 1995, înainte de a-şi vedea visul împlinit), au dat o întorsătură neprevăzută proiectului de construcţie al Mânăstirii Moldoviţa în Sudul Californiei.

Urmaşii răposatului Mihai D. Patrichi, în dorinţa ferventă de a împlini ’’viziunea’’ fondatorului, cât mai aproape de planurile sale iniţiale, sub directa îndrumare a Înalt Prea Sfinţitului Arhiepiscop Nathaniel (membru, şi Preşedinte al Bordului Director al Fondaţiei Moldoviţa), au continuat, cu toată sârguinţa, investigarea resurselor pecuniare, şi a posibilităţilor practice de a împlini acest proiect.

În şedinţa anuală a Bordului Director - Luni 4 martie 2002 - şedinţă de re-organizare a Bordul, la care IPS Arhiepiscop Nathaniel a fost ales Chairman, precum şi la şedinţele ulterioare, sub îndrumarea avocaţilor californieni, s-a ajuns la concluzia de a se purcede cu procedura de “dizolvare a Fondaţiei Moldoviţa”, şi dispersarea asetelor (fonduri lichide şi estate), potrivit legilor federale în vigoare.

În final, la ultima Şedinţă a Bordului Director al Fondaţiei Moldoviţa, din 11 Iulie 2002 (unde au fost prezentate, discutate şi votate rapoartele financiare ale Fondaţiei, pe perioadă 1996-2001, verificate şi prezentate, de o Firmă Publică de Auditare din Beverly Hills), s-a votat Dizolvarea Fondaţiei,  şi adoptarea unui Agreement de Distribuire a Fondurilor  “organizaţiei dizolvate” (transferate la data dizolvării în conturile Episcopiei ROEA), către parohia Sfânta Treime din Los Angeles, California, dacă vor fi împlinite câteva condiţii esenţiale, între care enumerăm doar 3:

Începerea construcţiei Biserici, în timp de 3 ani dela data dizolvării Fundaţiei (11 iulie 2002);

Arhitectului desemnat al Fundaţiei, Doamna Michelle Ertzan va lucra alături de comitetul de construcţie al Bisericii Sfânta Treime, şi arhitectul angajat al bisericii, ca să incorporeze în planurile arhitecturale elemente esenţiale ale Bisericii Moldoviţa;

Desemnarea unei “lespezi tributale”, în pronaosul bisericii, în memoria beneficiarului Mihai D. Patrichi;

Biserica Ortodoxă Română “Sfânta Treime”, Los Angeles, California, a acceptat cu gratitudine condiţiile Bordului Director al Fondaţiei Moldoviţa, mai sus menţionate, şi continuă să împlinească aceste condiţii, până la încheierea întregului proiect de construire a “replicii” Bisericii Moldoviţa.

O biografie a marelui binefăcător al bisericii noastre, ing. Mihai D. Patrichi s-a distribuit pe masă, fiecărui participant la acest banchet.

Marian Şerban, preşedintele Consiliului Parohial

Back to the 65th Church Anniversary Photo-Album

Back to “Viata Crestina” Magazine.

Web page sponsored by: Biserica.org