Părintele Ioan Iovan

de la Mănăstirea Recea

În căutarea sensului suferintei

Părintele Ioan de la Mănăstirea Nasterea Maicii Domnului de la Recea (Mures) a intrat de mult în legendă. În cercurile ortodoxiei române este un adevărat mit. De-o cuviosie si de-o modestie uneori stânjenitoare si o sinceritate vecină cu inocenta, păritele Ioan, ajuns la vârsta de aproape 80 de ani, respinge aura de martir ce i se face, preferând să rămână monahul care urmează calea mîntuirii lui Iisus Hristos, si duhovnicul totdeauna bucuros să asculte si să aline suferintele celor care-l caută si-l cercetează.

Cornel Nistea

1.

În căutarea sensului suferintei, interviu de Cornel Nistea  - Discobolul nr. 3-4 / 1998

2.

Importanta lecturii si a studiului în formarea duhovnicească  - Epifania 3 / 1997

3.

Maica Domnului si grădina ei - fragment de predică

4.

Un dohovnic văzător cu duhul, interview cu Maurentiu Melinte  - Formula As, nr.346

Viaţa Creştină este publicaţia oficială a Bisericii Ortodoxe Române „Sfânta Treime” din Los Angeles, California. Rector: Very Rev.Fr. Constantin Alecse.

3315 Verdugo Road, Los Angeles, California 90065 - Statele Unite ale Americii

Tel. (323) 255-8583 *  (818) 365-4274 – Cell. (818) 388-5483