PĂRINTELE PROF. DR. CONSTANTIN GALERIU

Constantin Galeriu – preot, vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor Nascut la 21 noiembrie 1918, in satul Racatau – Razesi, comuna Racatau, judetul Bacau, in familia unor tarani; crestin-ortodox. Scoala primara in comuna natala; Seminarul teologic “Sf. Gheorghe” din Roman (1930-1938); Facultatea de Teologie din Bucuresti (1942); doctorand la Institutul de Teologie Universitar (1960); doctor in teologie (1973). Preot in satul Podul Valeni – Judetul Prahova (1943-1947(; preot la Parohia “Sf. Vasile” din Ploiesti (1947-1973); transferat ca “spiritual” la Institutul Teologic Universitar, Bucuresti (1973-1974); lector (1974-1977) si profesor titular (1977-1991) la acelasi institut; profesor consultant si conducator de doctorat la Universitatea Bucuresti (din 1992); de la 1 ianuarie 1990 a fost numit si vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor.

Profesor la Universitatea din Targoviste – teologie dogmatica – si la Facultatea de Drept a Universitatii Ecologice, Bucuresti – istoria si filosofia religiilor. Detinut politic pentru convingeri regilioase si umanitare (7.08-7.09 1950; 16.08.1952-26.10.1953). In contextul evenimentelor istorice din 1989-1990 a participat indeosebi pe linie bisericeasca. In calitate de vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor si de membru in Grupul de reflectie a militat deopotriva pentru innoirea si stabilitatea Bisericii Ortodoxe Romane. Fiind slujitor al Bisericii nu s-a angajat in politica de partid pentru a evita o divisiune printre credinciosi in pastoratie. Casatorit; sotia – casnica; are patru baieti. Presedinte de onoare al Ligii Culturale a Romanilor de Pretutindeni; membru in Comisia Nationala UNESCO; membru fondator si presedinte de onoare al Asociatie medical – crestine “Christiana”; presedinte al Editurii “Harisma”, presedinte al Asociatiei “Sf. Stelian – copiii strazii”, al Fundatiei “Elena Doamna”; membru de onoare al Fundatiei “Memoria”, Presedinte executiv al Fratiei Ortodoxe Romane. Distins cu Premiul Senatului Universitatii din Bucuresti (1942); Premiul revistei “Flacara” (1990); Doctor Honoris Causa al Universitatii Ecologice din Bucuresti (1992); Diploma de Onoare a Societatii Academice “Titu Maiorescu” (octombrie 1993).

(Din volumul III Personalitatile Romaniei Contemporane - editat de Rompres) Parintele Galeriu este autor a numeroase lucrari si carti bisericesti, intre care mentionam: “Razboi moralei” in Ortodoxia (iulie 1945); “Iubirea dumnezeiasca si judecata din urma” in “Ortodoxia” nr.2 (1959); “Sensul cresstin al pocaintei” in “Studii teologice” 9-10 (1967); “Jertfa si Rascumparare (1973); “Preoti ca slujire a cuvantului” in “Ortodoxia” nr.3 (1979); “Maica Domnului povatuitoare” in Ortodoxia nr.3 (1982); “Pastele in viziunea ortodoxa” (1989); “Meditatii la “Tatal nostru” si la “Fericiri” (1990); “Chipul Mantuitorului in gandirea lui Eminescu” in “Studii teologice” (1991); lucrari in strainatate: “Sacrifice et Redemption” in “Contact’s Revue de l’Orthodoxie” nr. 3/1976 – Paris: “The Structure of Sacrifice” in “Sf. Vladimir’s Theological Quarterly” nr.1 – New York (1986).

Articole şi Predici

1.

Parintele ceresc - Izvorul iubirii

2.