www.biserica.org/ro/statistici-istoricul-parohiei-alecse.htm |
---|
To translate, click below on the flag for the language you desire. For any other languages click here
câteva din activitătile parohiale (text)
SLUJIRI LITURGICE IN CEI CCA 45 DE ANI DE PREOȚIE, DINTRE CARE CCA 40 DE ANI IN LOS ANGELES, CALIFORNIAAici avem o preluare din Volumul II Autobiografic - Misionarul paginile. 383-384Un cuvânt frătesc pentru neofiti De ce am primit chemarea de a fi preot? Mai jos găsiți și câteva statistici al câtorva din activitățille sacerdotale, desfășurate de protopopul Constantin Alecse, pe o perioadă de aproape 45 de ani, dintre care, aproape 40 de ani la Los Angeles - (preluare din Volumul II Autobiografic “Misionarul” 2017, p. 383-384) Slujbele duminicale Utrenie, Sfânta Liturghie, Predică = 40+ ani x 54 duminici/anual - peste 2,000
Postul Mare, Săptămâna Patimilor, Sfintele Pasti Rânduieli liturgice specifice în postul mare: Sfânta Liturghie a Darurilor Mai Înainte Sfinţite, Parastasele de Obşte, din Postul Mare = 40+ ani x 20/anual - peste 800
Taina Sfântului Botez În fiecare an s-au săvârșit în medie cca 20-25 de botezuri, totalizând, în cei 40 de ani de preoție cca 1000 de încreștinări. La unele botezuri, părintele și doamna psa Elena Alecse au împlinit și onoarea de nași, la Taina Sfintei Căsătorii Multe slujbe ale Cununiei, poate de ordinul sutelor, au fost săvârșite de părintele paroh, în cei peste 40 de ani de preoție, cele mai multe în timpurile dinaintea anului 1989. După anii 1990, intervenind deschiderea liberă între Est și Vest, numărul cununiilor săvârșite în afara României, s-a diminuat simțitor, cele mai multe familii tinere, venite din România, fiind căsătorite în România, iar multe dintre familiile întemeiate în străinătate, români cu români, sau căsătoriile mixte (români/străini), preferând să meargă în România să se căsătorească acolo, în prezența părinților și rudeniilor de acasă. Slujbele Inmormântării Cu siguranță că, în cei peste 40 de ani de preoție, subsemnatul a săvârșit peste 1.000 de slujbe ale înmormântării. Semnalăm faptul că aici considerăm slujbele săvârșite atât pentru răposații care au fost înhumați în orașele (și/sau statele) unde am slujit, sau în unele cazuri, slujbele au fost săvârșite și pentru răposații care au fost apoi transportați în România pentru înhumare. Notăm și faptul că Slujbele Funebre, mai sus menționate, (Slujba Panehidei, și Slujba Înmormântării), de cele mai multe ori oficiate bilingual, au fost săvârșite pentru mireni. Adesea însă, am slujit, sau co-slujit și la Slujbele Înmormântării pentru Clerici, fie ca reprezentant, prin delegație, de la Înaltul meu Ierarh, fie co-slujire în sobor. Slujbele SfeStaniilor Românii și românii-americani Ortodocși păstrează frumoasele și creștineștile obiceiuri de sfințire a caselor, a lăcașurilor de afaceri (businesses..., etc) în tot timpul anului, cu precădere în timpul Sfintelor Posturi. După slujbele de parastase, și pomeniri, sfeștaniile ocupă un loc central în practica liturgică a credincioșilor. Cu siguranță că, privind Slujbele Sfeștaniilor în timpul anului, cât și sfeștaniile legate de Bobotează, numărul total al acestor Sfinte Ierurgii depășește, în cei peste 40 de ani de preoție, cu mult numărul de 5.000. Slujbele Parastaselor Dintre toate Ierurgiile Bisericii, slujbele cele mai numeroase pe care le-am săvârșit în decursul vocației mele preoțești, au fost Slujbele Parastaselor și ale Pomenirilor (Trisaghioane). Uneori, am avut și 50-75/pe an, de astfel de slujiri. Așadar, în peste 42 de ani de preoție, cu siguranță că am avut între 25.000-30.000 de parastase și pomeniri, în biserică, la casele credincioșilor, sau la mormintele răposaților (cimitire). Vizitarea bolnavilor şi vârstnicilor acasă, în spitale sau case convalescente Vizitarea bolnavilor şi vârstnicilor, în tot timpul anului, și cu precădere la posturile Sf. Paști și Crăciun, mii de credincioși vizitați, în spitale, case convalescente sau acasă, la astfel de evenimente, sau aranjamente particulare făcute de familie. Spovedanii, Împărtăşanii și Rugăciuni, în biserică sau la casele enoriașilor, vizite la spitale, case convalescente (mii, și mii de activități, înscrise în această categorie). Crăciunul, Sărbătoarea NaSterii Domnului La Crăciun, vizita colindătorilor la casele românilor, concerte de colinde în Ziua Crăciunului, sute de astfel de evenimente în peste 40 de ani de preoție.
Rânduieli de Bobotează Programul tipiconal al slujbelor legate de „Bobotează”, sfințirea caselor credincioșilor - 40+ ani x 100+ anual = peste 4,000, în cei cca 45 de ani de preoție Scoala Duminicală si Studiul Biblic
Administratia parohială Pregătiri administrative pentru adunările parohiale anuale (imposibil a le calcula)
Proiecte de remodelări si înfrumusetare a Bisericii Protoieria ROEA a Coastei Pacifice Despre activitatea sacerdotală și administrativă privind protopopiatul, facem referință într-un subcapitol separat.
Înapoi la pagina principală a întregii activități in imagini a protopopului Constantin Alecse
|
|